Balıkesir Merhaba Gazetesi

TEHLİKENİN FARKINDAMISINIZ?

TEHLİKENİN FARKINDAMISINIZ?
22 Aralık 2014 - 0:20

Genel

Balıkesir’de yüzde 90’ın üzerinde vatandaş ısınmak için doğalgaza geçti. Geçişle birlikte koruma topraklaması olmadan yapılan ve açılan doğalgaz var mı?

Bazı doğalgaz açılışlarının Koruma topraklaması olmadan açıldığı düşünüldüğünde vatandaşın adeta evine, işyerine, binalara konan birer bomba niteliği taşıdığını söylemek mümkün. Neden mi?

Balıkesir Elektrik ve Elektronik Teknisyenleri Odası Başkanı Nejdet Arslan Büyükşehir MERHABA’ ya sarsıcı açıklamalarda bulundu.

LPG istasyonları, Benzin istasyonları, Resmi kurumlar ve Paratonerlerde standart kontroller yapılıyor. İşyeri ve konutlarda ise bu kontrolleri yapmayı bırakın Ölçüm cihazları da 3-4yıldır paketlerinde kullanılmayı bekliyor.

Bunun yanında sarsıcı olan, ölçüm cihazlarının her yıl kalibrasyonunun yapılmasının gerektiği fakat bu ölçüm cihazlarının denetimi de vatandaşın güvenliği gibi unutulmuş.

 TÜKETİCİ KADERİNE Mİ TERKEDİLİYOR?

Kimi zaman bir yangın yada patlama şeklinde çıkabilecek olası faciaların koruma topraklama olmaması ile birlikte tehlikeli boyutlara taşınabileceği belirtiliyor. Kombi arızalarında yaşanan sorunların başlıca sebeplerinden biride yine koruma topraklama olmaması.

Balıkesir Elektrik ve Elektronik Teknisyenleri Odası Başkanı Nejdet Arslan Büyükşehir Merhaba’ ya sarsıcı açıklamalarda bulundu. Arslan, Balıkesir’de mevcut döşeli doğalgaz tesisatı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, ‘’Odamız tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, koruma topraklamasının şehrimizin birçok yerinde teknik düzeyde yeterli olmadığı ve bu konuda vatandaşların bir facia yaşanmadan önlem alması gerektiği tespit edilmiştir. Doğalgaz dağıtım şirketi ile paylaştığımız bu tehlikeli sonuçları, oda olarak misyonumuz gereği kamuoyu ile paylaşmak gerektiğine inanıyoruz’’ dedi.

PROSEDÜRDE VAR AMA!

Normalde Her doğalgaz tesisat döşenmesinde Dağıtım şirketinin koruma topraklaması olmadan gazın açılmadığını ancak bu uygulamanın sadece prosedür açısından yerine getirildiğini söyleyen Arslan, sonraki süreçte tüketicinin kaderine terkedildiğini ifade etti. LPG istasyonları, Benzin istasyonları, Resmi kurumlar ve Paratonerlerde standart kontrollerin yapıldığını ancak işyeri ve konutlarda bu kontrollerden vatandaşların bihaber olduklarına dikkat çeken Elektrik ve Elektronik Teknisyenleri oda başkanı Arslan bunun vahim sonuçlara yol açabileceğini söyledi.

CİHAZ VAR, YETKİLİ YOK

Arslan ‘’İşin aslına bakarsanız Doğalgaz dağıtım şirketinin yetkili olarak kabul ettiği doğalgaz tesisatı döşeyen firmaların çoğunda topraklama ölçümü yapabilecek cihaz var, ama bu cihazı kullanacak düzeyde yetkili teknisyen ya da mühendis yok. Yani ölçüm cihazı var ama kullanacak yetkili eleman yok. Ayrıca söz konusu ölçüm cihazlarının her yıl kalibrasyon raporu alınması gerekirken pek çok cihazın 3-4 yıldır paketinden dahi açılmadığını gördük ’’ dedi.

HER YIL KONTROL EDİLMELİ

Sadece cihazlarda değil aynı zamanda koruma topraklaması ölçümünün de her yıl düzenli olarak kontrol edilmesi gerektiğini ve bu konunun hayati önem taşıdığını söyleyen Arslan ‘’Oda olarak yaptığımız araştırmalardaki tespitlerimiz, maalesef gaz açılışından sonra bu kontrollerin hiçbir şekilde yapılmadığı. Bu son derece tehlikeli, zira topraklama düzenli olarak görevini getirmezse facia düzeyinde vakalarla her an karşı karşıya kalabiliriz. Bu yangın şeklinde olabilir, patlama şeklinde olabilir. Hatta kombi arızalarının büyük bir kısmının koruma topraklamanın görevini yerine getirmemesi ile ilgili olduğunu söyleyebilirim’’ dedi. HABER: KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.