Balıkesir Merhaba Gazetesi

Tek adaylı demokrasi

Tek adaylı demokrasi
11 Aralık 2014 - 0:12

Genel

Cumhuriyet Halk Partisi’nde milletvekili adayları önseçimle belirlenecek.

Bu kesinleşti.

Uğur Dündar’ın Halk Arenası programına konuk olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu milletvekili adaylarını önseçimle belirleyeceklerini söyledi.

“Milletvekili adaylarını hangi yöntemle belirleyeceksiniz? Tabanda önseçim talepleri var. Gezdiğimiz bütün il ve ilçelerde aynı taleple karşılanıyoruz” diyen Uğur Dündar’a CHP Genel Başkanı, “Tüzüğümüzde yazılı önseçimi aidatını ödeyen üyelerle yapacağız” diye konuşmuştu.

Ardından bölgesel toplantı için geldiği İzmir’de katıldığı ESİAD toplantısında gazetecilerin sorusu üzerine, “İzmir’de milletvekili adaylarımızı üyelerin katılımı ile demokratik bir önseçimle seçeceğiz” tekrarını yaptı.

Gazetelerin manşetlerini önseçim haberi süsledi.

Cumhuriyet Halk Partisi’ne de yakışan yargıç denetiminde yapılacak seçimdir.

Türkiye’de demokrasiyi parti içinde yerleştirecek tek parti CHP’dir. Ülkeye demokrasiyi getirecek olan parti de CHP’dir.

Önseçim kararını Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu defalarca açıklamasına rağmen hala yazı, çizi ve söylemleriyle kamuoyunda şüphe yaratmak isteyenlerin niyetini anlamak mümkün değil. Bu söylemleri yapanların bir kısmının parti içinde üye ile hiç temas etmeyen “Steril Milletvekillerinden” kaynaklandığını söyleyebilirim.

Bir kısmı da gönlünden milletvekilliği geçen ancak önseçimi göze almadan yukarıdan torpil yoluyla inmek isteyenlerdir.

CHP’de yapılacak önseçim diğer partilerin tabanlarını da etkileyecektir.

Demokrasinin beşiği olan İzmir’de bir yanda 40-50 bin CHP’li sandığa giderek kendi adaylarını belirlerken diğer partilerde üye olanlar yukarıdan inecek kararı beklemenin kötü durumunu yaşayacaktır. CHP’nin tabanının belirleyeceği adaylar, “Biz İzmir’de yaşayan binlerce insanın onayı ile seçildik, siz tayin edildiniz” diyecekler.

CHP kendine yakışanı, yargıç denetiminde önseçimle çıkaracağı adaylarla İzmir’de çok dorukta bir sonuç alacaktır. Halk kendi seçtiği insanlara sahip çıkacak ve birlikte bir çalışma olacaktır.

AKP’ye gelince demokrasinin “D”sinin teğet geçmediği bu partide otoriter yapı hakimdir.

Kongrelerinde bile iki aday çıkarılmamaktadır. Aday yukarıdan belirlenmekte aşağıya isim verilmektedir.

Torbalı, Balçova, Konak’ta tek adayla yapılan kongrelerin ardından AKP yetkilileri seçimlerin demokratik bir şekilde geçtiği vurgusunu yapmışlar. Ardından en yetkili isim açıklamış:

Tek adayla kongre sistemini yerleştireceğiz.”

Seçimsiz demokrasiyi kendi parti içine yerleştiren AKP’nin hedefinde ülke genelinde demokrasiyi köküne kadar kazımak vardır.

Deneye, sınaya… Ağır ağır bu yolda yürümektedirler.

Demokrasinin sayesinde iktidar olanlar esas olarak sandığı kabul etmemekte, edermiş gibi görmektedirler. AKP’nin hiçbir kongresinde aday çıkmaması bu nedenledir. Göstermelik bile olsa kongrede kimse aday olamaz.

Olursa, onu her türlü tehlike bekler…

Nasıl bir tehlike mi, uzun uzun anlatmayayım.

AKP’de muhalefet olanların başına gelenlere bir bakın sonuç alırsınız.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.