Balıkesir Merhaba Gazetesi

Tek Seferde Kırk Bin Öğretmen Ataması Yapılsın

Tek Seferde Kırk Bin Öğretmen Ataması Yapılsın
Prof. Dr. İbrahim Aydın
Prof. Dr. İbrahim Aydın( ibrahimaydin@gazetemerhaba.com )
23 Mart 2021 - 8:53

Tek Seferde Kırk Bin Öğretmen Ataması Yapılsın

Eğitimde, devrim şart ötesi bir durum oldu. Hayırdır devrimci mi oldun hocam diye sormayın, cevabım hazır. En büyük devrimci Hz Muhammed (SAV)’tir, O’nun yolunda biri olarak evet ben de devrimciyim.

Eğitim, sonuçları 20-25 yıl sonra alınabilen çok önemli bir alandır. Devletlerin en önemli görevi; erdemli, donanımlı, milli, manevi değerlere sahip ve toplumun ihtiyaçlarına göre bireyler yetiştirmektir. Erdemli vatandaşlarla ülkeler kalkınabilir. Tam tersi durumlarda ise başkaları çocuklarımızı bize düşman olarak yetiştirir. İşi, aşı, eşi en önemlisi geleceği dair umudu olmayan insanlardan sağlıklı toplumlar ortaya çıkmaz.

Günümüzde atanmayı bekleyen yaklaşık 700-750 bin öğretmen belgeli gencimiz var. Haklı olarak sosyal medyada ve farklı mecralarda tek seferde 40 bin öğretmen ataması yapılması için kampanyalar düzenlemekte. Tek seferde 40 bin atansa ne olacak? Bekleyen sayısı bu yıllık 710 bine düşecek.

Lisans eğitimini tamamlayan bu arkadaşlar uzun süredir işsiz. Hepsinin hayalleri var. Kimisi nişanlı, kimisi evli ve mesleklerini icra etmek istiyor. Atanmayı beleyenlerde yığılma katlanarak artmaya devam ediyor. Yıllarca yazdık, söyledik ancak sesimizi duyuramadık.

Bakın özellikle öğretmen belgeli diyorum. Eğitim fakültesi mezunları dışında çeşitli fakültelerden mezun olan gençlere 6 aylık formasyon eğitimiyle öğretmen belgeleri verildi. Adeta mavi boncuklar dağıtıldı. Formasyon artık yok. Gerçi kaldırılma şekli de yanlış ya neyse! Kaldırılma kararı lisans eğitimi devam eden gençleri değil, karar alındıktan sonra lisans eğitimine kayıt olacakları kapsamalıydı. Maç devam ederken kural değişmez derler büyüklerimiz.

Günümüzde eğitim fakültelerinin tamamı dondurulsa (Yaklaşık 230 bin öğrenci var) atama bekleyen öğretmen dayları bu atama kontenjanı ile 30-35 yılda ancak eritilebilir. Kaldı ki sonraki yıllarda bu atama kapasitesi de ol(a)mayacak. Çünkü;

  • Türkiye’nin nüfus artış hızı yavaşlıyor. Yani yeni okul, sınıf ve öğretmen ihtiyacı azalacak.
  • Emeklilik yaşının 65’e çıkmasıyla emekli olacak öğretmen sayısı da azalacak.

Tüm uyarılarımıza rağmen 70-75 kişilik sınıflarda eğitim gören 230 bin civarında eğitim fakültesi var. Atanmayı bekleyen 700-750 bin öğretmen belgeli aday, ancak yandan her geçen yıl sayısı azalan öğretmen atama kontenjanı!!!!

Bu sorun çok önemli ve sosyal olaylara gebe. Bizden söylemesi…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.