Balıkesir Merhaba Gazetesi

TEK ŞEKER AZ TUZ

TEK ŞEKER AZ TUZ
05 Şubat 2015 - 0:15

Genel

Çay ve kahve ikramlarında çay şekerinin tek şekerli olarak sunulması ve yemekhane, lokanta gibi hizmetlerde masalardan tuzlukların kaldırılması konusunda uyarıda bulunuldu.
Dünyanın en önemli sağlık sorunu olarak kabul edilen bulaşıcı hastalıkların ülkemizde her geçen gün ölümlere neden olduğu belirtilen genelgede erken ölümlere yol aaçn ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bulaşıcı olmayan hastalıklardan önleyici yaklaşımların geliştirilmesinin zorunlu olduğu açıklandı.Sağlık Bakanlığının 81 il valiliğine gönderdiği genelge ile yapılan açıklamada çay ve kahve ikramlarında tek şekere dikkat çekildi.
Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı ve Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı kapsamında tüm kamu kuruluş ve kuruluşların alması gereken önlemlerin belirtildiği genelgede çay, kahve vb. ikramlarda ve kafe, kantin, lokanta, çay ocağı gibi yerlerde çay şekerinin tek şeker olarak ve mümkünse hijyen açısından ambalajlı şekilde sunulması, yemekhane, lokanta vb. hizmetlerde masalardan tuzlukların kaldırılması, dileyenlerin tuz almak için ayrı bir yerde, mümkünse 0,5-1 gramlık kağıt poşetler halinde kullanmalarının sağlanması gerektiği açıklandı. SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.