Özel Haberler

 Tekerlekten Ayakkabıların Hikayesi

1960’ların Ünlü Lastik Ayakkabıları

Tekerlekten Ayakkabıların Hikayesi Balıkesir’de esnaf olan Feridun Kaplan ayakkabı çeşitlerine ilişkin Merhaba Gazetesi muhabirine özel bir röportaj verdi. Esnaf Kaplan 1960’lı yılların eski moda ayakkabılarının hikayelerini de anlattı.

Tekerlekten Ayakkabıların Hikayesi

Naylon Ayakkabi

KAMYONLARIN TEKERLEĞİNDEN YAPIYORLAR

1960’ların sıkça kullanılan ayakkabıları gri ve siyahın yanında günümüzde siyah üzerine motif işlemeli çiçeklerle karşımıza çıkıyor. Yeniçarşı esnafı Feridun Kaplan, ayakkabı bu ayakkabı çeşidi ile ilgili  “Naylon ayakkabı 1960’tan beri giyiliyor. Geri dönüşümlerden yapılan bu ayakkabılar için atıkları fabrikalar topluyor naylon ayakkabı elde ediyor, Lastik ayakkabılar ise kamyon tekerleğinden” dedi.

 Tekerlekten Ayakkabıların Hikayesi
 Tekerlekten Ayakkabıların Hikayesi

LASTİK AYAKKABILARIN FİYATI NEDİR?

Kaplan, “Fiyatları biri 150, biri 130. Biri derken kadın, bir erkek. Naylonlar 130, lastikler erkekler için 150. Bayanların hepsi aynı 130. Erkeklerin 150 lira,” diyerek ürün yelpazesini ve fiyatlarını açıkladı. Delikli yazlık modeller, özellikle sıcak havalarda bayanların tercihi olurken, kış aylarında daha kapalı modeller öne çıktı.

BUNLAR HEM HAREKET KABİLİYETİNİ ARTIRIYOR, HEM AYAĞINI ÜZMÜYOR

Kaplan, geçmişten günümüze uzanan bu ilginç yolculuğu Merhaba Gazetesine anlattı.

Kırsal yaşamın vazgeçilmezi olan bu ayakkabılar, dayanıklılığı ve pratikliği ile dikkat çekiyor. Kaplan, “Bir ayakkabıyı damda hayvanın pisliğinin içine giyemezsin. Ya çizme giyecek ya bu lastiği giyecek. Tarlada bahçede çapa yaparken yeni güzel bir ayakkabıyı yapamazsın. Hareket edemez. Bunlar hem hareket kabiliyetini artırıyor, hem ayağını üzmüyor,” diyerek bu ayakkabıların kırsal kesimdeki önemini vurguladı.

GENÇLERİN YENİ TRENDİ OLARAK GERİ DÖNDÜ

Kaplan, “Geçmişte acil ihtiyaç olarak giyilen naylon ayakkabılar, günümüzde rengarenk tasarımlarla moda dünyasında yeniden yerini almaya başladı. 50 Sene önce üretimi sona eren lastik ve naylon ayakkabılar, gençlerin yeni trendi olarak geri döndü. Bizim burda bu ayakkabıların satışı hala devam ediyor,”dedi.

HERKESİN DOLABINDA VAR

Kaplan, “Eskiden herkes giyiyordu. Şimdi köyde dama girerken, bahçede sularken, çapa yaparken bayanlar onlar giyiyorlar,” diyerek bu ayakkabıların kırsal kesimdeki kullanım alanlarını belirtti. Ayakkabı sektörü, her geçen gün kendini yenileyerek büyümeye devam ediyor. Geçmişte her insanın giyemediği naylon ayakkabılar, günümüzde herkesin dolabında yer alıyor.

HABER MERKEZİ

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu