Balıkesir Merhaba Gazetesi

Teknolojinin Hayatımızdan Çaldıkları

Teknolojinin Hayatımızdan Çaldıkları
Sevda Kaygısız
Sevda Kaygısız( sevdakaygisiz@gazetemerhaba.com )
195
21 Eylül 2019 - 8:01

Sosyal medyanın yaygınlaşması, insanlarla iletişimimizi olumsuz etkiledi. Artık yüz yüze iletişim yerine bunu tercih etmeye başladık. Bu da bizi, bir nebze tembelleştirdi. Konuşmamız gereken yerde mesaj attık, böylece sosyal medya lafının aksine asosyal biri haline geldik. Hepimiz bir sanal dünya oluşturduk ve bunun dışına çıkamadık. Eski zamanlarda yaptığımız çay-kahve eşliğindeki sohbetleri yitirdik. Madde 1: Sohbeti, iletişimi çaldı bizden.
Bayram görüşmeleri yapardık, kandillerde arardık birbirimizi, hele o doğum günleri. Her seferinde heyecanla dolardı kalbim. Acaba bu sefer kim hatırlayacak derdim. Sonra hatırlatmalar çıktı, daha çok kişi kutlar oldu ama ben aynı tadı alamadım. “Doğum günün kutlu olsun” dedi herkes birbirine, samimiyetsiz ve soğuk mesajlarla. Aradığımda mesajla kutlamıştın aramana gerek yoktu diyen bile oldu. Oysaki bana tersti bu durum. Kalbimize bile sığdıramadığımız kişilere dair düşünceleri, bir kısa mesaja sığdırmayı reddediyorum. Madde 2: Samimiyeti çaldı.
Boş vakitlerinizi nasıl geçirirsiniz sorusunun alternatif cevaplarını koparıp aldı sosyal medya. Artık olan, olmayan bütün vaktimizi ona ayırır olduk. Bu kredi kartı kullanmak gibiydi. Aslında hiç vaktimiz yoktu ama biz olmayan vaktimizi hunharca katlediyorduk. Madde 3: Vaktimizi çaldı.
Mektuplarda dikkat ettiğimiz üslubu ve vurguyu kaybettik. Anlamı kuvvetlendirmek için kullanılan noktalama işaretlerini de yitirmiş olduk böylece. Nokta, iki nokta üst üste, üç nokta, virgül, noktalı virgül, soru işareti, ünlem. Hepsini birer birer gözden çıkardık. Hayret bile etmez olduk mesajlarda. Madde 4: Üslup ve noktalama işaretlerini çaldı.
Anı yaşıyorduk eskiden. Fotoğraf makinesi çok yaygın değildi. Belki o günlerin somut bir resmi yoktu, ama asıl kamerayla çekiyorduk güzel anları, gözlerimizle. Şimdi anı paylaşmak adına öldürüyoruz şuanı. Arkadaşlar çok özlediğini ifade ederek buluşma günü ayarlıyorlar. Ancak ikisi de telefonu elinden düşürmüyor yine küçük sanal dünyasına çekiliyor. Birkaç saat böyle geçiyor ve herkes evine gidiyor. Birkaç gün sonra yine aynı mesaj, “Ne zaman buluşuyoruz?” Madde 5: Anı çaldı.
Son olarak da Türkçemizi çaldı bizden. Kısaltma yapacağız derken kelimelerden feragat ettik. Bununla da yetinmeyip yabancı kelimeler kullandık o güzelim kelimelerin yerine. Sevilmek, diğerleri gibi olmak için Türkçeyi katlettik. Madde 6: Türkçeyi çaldı.

Haydi gelin, buna bir son verelim!!!
Şeyma Yorulmaz

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.