Balıkesir Merhaba Gazetesi

Telefon üreticilerine kolay tamirat çağrısı

Telefon üreticilerine kolay tamirat çağrısı
02 Mart 2017 - 11:22

MWC 2017’de mobil cihaz üreticileri bir araya gelmişken, telefon üreticisi Fairphone’un CEO’sundan, tüm üreticilere açık bir çağrı geldi.

 

 

Kendini etik mobil cihazlar üreticisi olarak konumlandıran Fairphone, telefon cihazlarının daha kolay tamir edilebilecek şekilde tasarlanması gerektiğini açıklayarak, mobil cihaz üreticilerini daha kolay tamir edilebilecek ürünler sunmaya davet etti.

 

Mobil dünyada kullanıcıların en büyük şikayetleri arasında, telefon ve tablet tamiratının çok “zor” ve pahallı bir işlem olması yer alıyor.

 

Apple gibi bazı üreticiler, telefonlarının kapaklarının açılmasını dahi son derece zorlaştırarak, cihazlara müdahaleyi engellerken, pil değişimi gibi basit işlemler için bile servise gitmeyi şart koşabiliyorlar. Ayrıca yedek parçaya erişimi de sınırlı tutarak, tamiratın sadece kendi bayilerinde gerçekleşmesine izin veriyorlar. Bunun sonucu olaraksa, resmi telefon bayileri, çok yüksek tamirat ücretleri talep ediyorlar ve çoğu zaman yeni bir telefon satın almak, tamirat yaptırmaktan daha mantıklı hala geliyor.

 

Ancak bu de fakto durum, kullanıcıların bir telefonu sınırlı süre kullanmasına ve bozulduğunda “yeni telefon almaya” zorlayarak kullanıcıları zarara sokuyor. Üstelik, dünya üzerinde büyük sorun oluşturan elektronik çöplerin artışını hızlandırıyor.

 

Fairphone’un çağrısının sektörden nasıl yanıt bulacağı şimdilik belli değil ancak giderek daha fazla tüketici bu konuda şikayetini yüksek sesle dile getiriyor ve sektörün de kısa süre içinde bu şikayetlere cevap vermek zorunda kalacağı tahmin ediliyor.

 

techinside.com

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.