Balıkesir Merhaba Gazetesi

TEMAD GENEL BAŞKANI BALIKESİR’DE KONUŞTU

TEMAD GENEL BAŞKANI BALIKESİR’DE KONUŞTU
13 Ekim 2014 - 0:08

Genel

03

 

TEMAD’ın  90 bin sivil toplum örgütünden birisi olduğunu belirten TEMAD Genel Başkanı Ahmet Keser “Güçlü bir yapısı olan ve  Türkiye çapında 100 şubesi bulunan, hem çalışanlar, hem emekliler hem de aileleri olarak şubemiz büyük bir şube, karşımızda niteliksel ve rakamsal anlamda yoğunluğu olan bir TEMAD var” dedi.

Bilgilendirme ziyareti amacıyla Balıkesir şubesi ziyaretinde üyeler ve yönetim kurulu üyelerine açıklamalar yapan Başkan Keser, “Türkiye zor günler geçiriyor.Senelerdir bu zor günler yaşanıyor ama bazı zamanlarda bu zorluk daha çok hissediliyor. Bu zor günlerden biride bizim. Balıkesir ziyaretimize denk geldi. Bu konu ile ilgili yorumum şu: Bir Kobani’den yola çıkarak ülkede yaratılan sıkıntı var. 15 Ocak 1991’de körfez harekatı başladı.Aradan 23 buçuk sene geçti.O yılın, mezun olan bir kısım astsubayı bugün emekli. Düşünün bir ömrün yarısı geçmiş.İnsan ömrünün çalışma hayatının da tamamı geçmiş.Bir asker olarak bu konuya duyarlılığımız tabi ki var.23 buçuk senede sadece kuzey Irak’ta 2 milyonun üzerinde insan ölmüş.Bu insanlar ölürken inanç, kültürel, bölgesel anlamında bağımız olan bu insanlarla bir bağ geliştirmedik. Sınırımızda Kobani denilen kasabada bir hadise gelişti. Bu hadisenin arkasında Türkiye’de de ciddi eylemler başlatıldı. Şöyle de bir iddiam var. Kobanide karşı durulan bir IŞİD var. IŞİD’in PKK ile bir çatışması var. IŞİD’in sivil halktan öldürdüğü insan sayısından daha fazla insan Türkiye’de gösterilerde öldü” dedi.

MİLLİYETÇİLİK ÜZERİNDEN ÇIKARTILAN BİR ÇATIŞMA

Ulusalar arası kuruluşlar ve ülkeler, Birleşmiş milletler dahilindeki özellikle dünyada söz sahibi olan ülkeler güvenlik konseyinin daimi temsilcileri v.s bu konu ile ilgili ana çıkış noktasını insan olarak almamış. Eğer alsaydı Irak, Suriye, Libya, Mısır’da yaşanan olaylara da aynı tepki verilecekti.İnsan çıkışlı değil milli çıkışlı alınmış çünkü bir milliyet çatışmasına götürülüyor.15 Ocak 1991 yılı üzerinden 23 buçuk yıl geçmiş ve inanç üzerinden bir savaş kurgulandığı halde reel de istenilen ölçüde gerçekleşmemiş. Özellikle Kuzey Irak da mezhepsel anlamda gerçekleşmiş. Şimdi bugün Musul işgal edildiğinde oradaki kürtler tarafından oradaki Türkmen kardeşlerimiz kesildiğinde dünya olarak sesimizi çıkarmadık. Suriye’de ki çatışma daha çok mezhepsel çatışma üzerinden yürütülüyor ama Iraktaki çatışma onun dışında bir ırksal çatıma, milliyet anlamında bir çatışmaya götürülmeye çalışılıyor.

DÜNYA NEDEN AYAĞA KALKTI?

O bölgedeki Musul Kerkük de bir Türkmen kıyımı varken hiç kimse sesini çıkartmadı Türkiye bir koridor açsın Türk ordusu oraya girsin çağrısı hiç yapılmadı. Kobani gibi kasabanın biraz büyüğü gibi bir şehir olunca dünya ayağa kaldırılmaya çalışılıyor. Burada çok ciddi bir algı yönetme hadisesi ile karşı karşıyayız. Dolayısı ile Türk milleti olarak 23 buçuk yıldır kayıtsız ve sessiz kaldığımız bir olaya Kobani çıkışlı olarak içsel hesaplarla karşılık verilmesini doğru bulmuyorum. Dolayısı ile milletimizi sağduyuya davet ediyorum. Hem siyasetçiler hem de Sivil Toplum Örgütleri ve toplum mühendisleri tarafından da halkın sağduyuya davet edilmesi taraftarıyım.

ALGI YÖNETİMİ YÜRÜTÜLÜYOR

Öyle bir noktaya gelindeki artık medyada algı yönetme konusunda spor muhabirleri ve yorumcuları bile siyaset konuşmaya başladı. Bu süreçte geçmişe dönük Türkiye’de ki toplum mühendisliği anlamında kim olduğunu sorgulamadan cümleler üzerinden konuyu anlamaya çalışıyoruz.Bunun bir tarihsel süreci var.Yakın uzak tarihi var. Dinlerin çıktığı yer burası. Ortadoğu ve Arap coğrafyası mezhebi dinlerin çıktığı topraklar dolayısıyla buralarda din üzerinde çatışmalar hep olacak.Fakat şimdi bu milliyet üzerinden çatışmaya döndürülmeye çalışıldı. Bu Türkiye için neden önemli çünkü Türkiye de din üzerinden çatışma olmaz.Mezhep Üzerinden Çatışma Olabilir.o açık bir kapı asıl çatışma milliyet üzerinden olabilir zaten bu çatışmalarda körüklenmek istenen hadisede budur.

Türkiye’nin inanç bağlamından milliyetçilik bağlamına götürülmeye çalışılan ortamda iktidarı muhalefeti ile çok kararlı bir duruş sergilemesi lazım.bu konuda STK olarak bizlere de ciddi görevler düşüyor.Üzerimize düşeni de yaparız.

TEMAD Genel Başkanı Ahmet Keser’in MERHABA’ya özel açıklamaları yarınki sayımızda devam edecek.ÖZEL HABER: KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.