Balıkesir Merhaba Gazetesi

TEMİZ TOPLUM ve HİJYEN

TEMİZ TOPLUM ve HİJYEN
19 Kasım 2014 - 0:01

Genel

Çocukluğumuzda annelerimizden ilk önce ellerimizi yıkama alışkanlığını öğreniriz. Banyodan kaçarız önceleri. Sonra sonra güzel kokmak ve toplumsal kabulü arttırmak için banyo yaparız. Kıyafetimiz kirliliğini, temizliğini, ütüsünü çocukken dikkate almazken; ergenlikte bir anda her şey değişir. Saç, el ve yüz bakımı devreye girer. Dişler ağız kokusunu önlemek için fırçalanır!!! Derken karşımıza HİJYEN diye bir şey çıkar. Reklamlarda izleriz hiyen için ……….. kullanın. Bu hijyen nedir? Söylenen ürünleri alsak yeterli mi?

HİJYEN: Bireyin ve toplumun Sağlığını korumak için bilgi ve uygulamaların toplamıdır.

SAĞLIK: Yanlızca hasta yada sakat olmamak değil;  bedensel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir.

Kavram karmaşası gibi görünse de aslında yaptığımız veya yapmayı bıraktığımız şeylerdir hijyen uygulamaları. Toplumda birbirimize olan saygımızı göstermekten çekinmemeli; yardıma ihtiyacı olanın yanında olmamız sosyal yönden tam bir iyilik halimizin göstergesi olacaktır.

Ellerimizin enfeksiyon hastalıklarının bulaşmasında en büyük rolü oynadığı bir gerçek. Ancak biz  toplum olarak bu konuyu biraz kenara bırakmış durumdayız. Yemek yemeden önce ve sonra, tuvalete girmeden önce ve sonra, ellerimizin kirlendiğini düşündüğümüz her durumda ellerin yıkanması gerekir. Ancak son yıllarda iş koşuşturması, okullardaki çocukların sınav (teok,ygs,lgs,kpss…) stresleri, evlerde veya kahvehanelerde 10 yıllardır seyredilen tv dizileri gibi durumların çokluğundan bizler ellerimizi yıkamanın önemini unutuyoruz. ‘’Bizim çocuk hastalıktan kurtulmuyor hep hasta hep hasta!!!!!!!!!! Kullanmadığımız antibiyotik kalmadı. Artı doktor gibi olduk. Eczaneden ilaçları alıp çocuklara içiriyoruz.’’ Diye kendi aramızda konuşuyoruz. Sonra doktorun suçu gibi düşünüp kendimizi olaydan sıyırıyoruz.

Enfeksiyon mikrobik bir hastalıktır. Mikrop yaşayıp çoğalmak için ısı nem ve besin ister. Çevremizde hasta(ishal, solunum yolu enfeksiyonu deri enfeksiyonu gibi) olup tuvaletten sonra ellerini doğru yıkamayan bir vatandaş varsa onun temas ettiği tüm yüzeylerden, o kişinin ellerinden, kullandığı bardaktan, kalemden, yiyeceklerden, hatta onun öksürdüğü ve hapşurduğunda havada asılı kalan mikroplardan, selamlaştığımızda öpüşmekten, cep telefonlarından,  hastanelerden bizlere çocuklarımıza mikrop bulaşır. Vücudumuz nemlidir, ısıda vardır bunun üzerine birde kişisel bakımımıza dikkat etmiyorsak hastalık 7-10 gün içerisinde yakamıza yapışır.

Sağlıklı bir vücut için

1. Yeterli ve düzenli uyuyun. Günde 6-8 saat

2. Stresten uzak durun. Olumlu düşünme yeteneği kazanın

3. Kilonuzu sabit tutun. Kontrolsüz diyetler metabolizmayı bozar.

4. Gelişigüzel ilaç kullanmayın. Doktorunuzun önerdiği ilacı kullanın.

5. İyi soluk alıp verin. Temiz havalar çok önemli

6. Tuzu azaltın bırakmayın.

7. Günde en az 1,5 litre  Yaz aylarında 2 litre su için.

8. Proteinli gıdaları tercih edin. Yumurta, et(kırmızı ve beyaz)

9. Meyve ve yeşil sebze yiyin.

10.Düzenli spor yapın. İş zamanınızda yaptıklarınız spor yerine geçmez.

Değerli okurlar temiz çevre, temiz ve sağlıklı toplum demektir. Önce Kişisel bakım beraberinde çevre temizliği. Herkesin kendi kapısının önünü temizleme zamanı geldi geçiyor. Sizler duyarlı insanlar olarak etrafınızda bulunan kişileri kendiniz gibi yapmalısınız. BÖYLE GELMİŞ BÖYLE GİTMEZ.

YARIN: Kişisel hijyen kuralları

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.