Balıkesir Merhaba Gazetesi

Teneke soba ile odun ateşinde çay keyif

Teneke soba ile odun ateşinde çay keyif
06 Ocak 2015 - 0:09

Genel

Balıkesir’de, kırsal yerleşim birimlerindeki bazı kahvehanelerin işletmecileri, musluk bağladıkları 18 kilogramlık yağ tenekesinden tasarlanan soba üzerinde otun ateşi ile çay demliyor

SON yıllarda köyden kente göçün artması nedeniyle kırsal yerleşim birimlerinde yaşayanların azalması, kahvehanecileri de olumsuz etkiliyor. Çoğunlukla akşamları açtıkları iş yerlerinde, özellikle kış aylarında parmakla sayılacak kadar az müşteriye çay satarak gelir sağlamaya çalışan kahvehane sahipleri, kazandıklarının ceplerinde kalması için bazı yollara başvuruyor.

Balıkesir’de, Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile köyden mahalleye dönüşen bazı yerleşim birimlerinde çay ücretlerini artıramadıkları için girdi maliyetlerini düşürmeye karar veren işletmeciler, işe mutfak tüplerinden başladı.
Mutfak tüpünden tasarruf etmek amacıyla çay ocaklarında düzenlemeye giden kimi kahvehane sahipleri, tasarımı kendilerine ait, dökümden imal ettikleri küçük sobalar üzerinde odun ateşinde çay demliyor. İşletmeciler, 18 kilogramlık ayçiçeği yağı tenekesini, musluk monte edip su kazanına dönüştürerek sıcak suyu da bundan karşılıyor.

“Ucuz ama lezzeti de tarifsiz oluyor”

Kepsut’a bağlı Büyükkatrancı Mahallesi’nde 20 yıldır kahvehane işleten Süleyman Onat, akşamları birkaç kişiye bardağını 35 kuruşa sattıkları çaydan kazandıklarını mutfak tüpüne vermemek için böyle bir yönteme başvurduklarını söyledi. Tüpün çok pahalı olduğunu belirten Onat, “Köy yerlerinde odun bedava. Çay ocağı almaya kalksanız o da para. En iyisi böyle. Tüpe, ocağa para vermeden odun ateşinde ucuza çay demliyoruz. Ucuz ama lezzeti de tarifsiz oluyor” diye konuştu. (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.