Balıkesir Merhaba Gazetesi

Terör iptal ettirdi

Terör iptal ettirdi
12 Ekim 2015 - 0:31

Genel

Ankara’da meydana gelen terörist saldırının ardından ülke genelinde toplantılar, mitingler, açılışlar iptal edildi. Balıkesir’de de dün yapılacak olan CHP mitingi yapılamadı. Şehirde emniyet önlemleri artırıldı.

Türkiye’nin yaşadığı en büyük terörist saldırı Ankara’da meydana geldi. İki canlı bombanın kendisini patlattığı iddia edilen olayda, resmi açıklamaya göre 95 kişi öldü 246 kişi de yaralandı. Ülkede 3 günlük yas ilan edildi. Bütün kamu kurum ve kuruluşlarında Bayraklar yarıya indirildi.

Ülke genelinde terörist saldırıya büyük bir tepki oluştu. Saldırı sebebiyle birçok toplantı, açılış, miting iptal edildi. Balıkesir’de de dün saat 12.00’da yapılacağı duyurulan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılacağı miting de iptal edildi. Spor karşılaşmaları, hatta amatör maçlar dahi iptal edildi, Balıkesir’de de amatör lig maçları iptal edildi.

Balıkesir Emniyet Müdürlüğü ile Balıkesirli basın mensuplarının yapacağı maç da iptal edildi.

Olayın ardından bütün yurtta olduğu gibi Balıkesir’de de önlemler artırıldı. Şehrin kavşak noktalarında, yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde sivil ve resmi emniyet güçlerinin sayısının artırıldığı gözlemlendi.

Öke yandan mitinge Balıkesir’den katılan bazı kişilerin patlamada yaralandığı, körfez bölgesinden katılan iki kişinin durumunun ağır olduğu, Ankara’da tedavilerinin devam ettiği öğrenildi.

TERÖR LANETLENDİ

Olaylar sonrasında siyasi partilerden, iş ve hukuk dünyasından, bazı sivil toplum kuruluşlarından, milletvekili adaylarından saldırıyı kınayan, lanetleyen açıklamalar yapıldı.

GÜNMARSİFED Başkanı İsa Tamer Çelik, “Artık kınamak, lanetlemek yetmiyor. Siyasi ve ekonomik çıkarlarımızı bir kenara bırakarak kol kola girip bir şeyler yapmalıyız” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, “Türkiye’yi kaos ortamına sürüklemek için yapılan terör saldırıları hiç bir zaman amacına ulaşamayacak. “dedi.

Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, “Türkiye’nin birliğini bozmaya yönelik yapılan kalleşçe saldırı sonrasında Türkiye’nin büyük üzüntü yaşadığını” söyleyerek, terör saldırısını lanetledi.

CHP Balıkesir Milletvekili Adayı Ensar Aytekin yazılı bir açıklama yaparak, Ankara’da patlayan bombanın hedefinin tüm barış sevdalıları olduğuna dikkat çekti.

Türkiye Barolar Birliği’nden yapılan bir açıklama ile yaşanan terör saldırılarının, yanlış bir dış politikadan, “Yurtta Barış Dünyada Barış” ilkesinin terk edilmiş olmasından kaynaklandığı “Bedelini halkın canıyla ödediği” belirtildi.

CEMİL YURTMAN

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.