Balıkesir Merhaba Gazetesi

Tezgahlarda Artık İstavritin Yanında Palamut Da Yer Alıyor

Tezgahlarda Artık İstavritin Yanında Palamut Da Yer Alıyor
06 Eylül 2022 - 14:09

Tezgahlarda Artık İstavritin Yanında Palamut Da Yer Alıyor

 

Balıkesir Bandırma ilçesinde balık tezgâhlarında istavritin yanında palamut da yerini almaya başladı. Sezonun bereketli geçmesi hem balıkçının hem tüketicinin yüzünü güldürüyor.

 

 

5 YILDA BİR PALAMUT BOLLUĞU YAŞANIYOR

1 Eylül tarihi itibarıyla av yasağının kalkmasıyla birlikte tezgâhlara gelen palamut, balıkçıların umutlarını artırdı.5 yılda bir palamut bolluğunun yaşandığını, o yılın da bu yıl olduğunu belirten balıkçılar, olta ve çapari balıkçılığı ile yakalanan palamutların bunu ispatladığını söyledi.

40 İLE 70 LİRA ARASINDA DEĞİŞİYOR

Balıkçılar, vatandaşların bu yıl fiyatı düşecek olan palamudu bol miktarda tüketeceğini işaret etti. Bandırma Balık Hali’nde istavritin kilosu 50 lira, palamudun fiyatı ise büyüklüğüne göre 40 ila 70 lira arasında değişiyor. Sezon ilerledikçe bolluğun artması, buna bağlı olarak da fiyatların düşmesi bekleniyor.

‘’BALIK ÇOK OLURSA FİYATLARI DÜŞER’’

Balıkçı Ali Çakıroğlu İHA’ya konuştu. Çakıroğlu, “2022-2023 balık sezonu tüm balıkçı camiasına hayırlı olsun. Bu sene efsane bir sezon yaşıyoruz. Tezgahlarımıza her türlü balık geldi. Marmara ve Karadeniz’de bol bol balık var. Bu sene palamut sezonu yaşanıyor. Hamsi 50 lira, sardalya 50 lira, sezonun ilk palamutları 50 liradan alıcılarını bekliyor. Bir palamut ortalama 500 gram gelmektedir. Balık talepleri arz ve talebe göre, balık çok olursa fiyatlar düşer ve bu sayede de halkımız bol miktarda balık tüketir” dedi.

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.