Balıkesir Merhaba Gazetesi

Tezkereye hayır

Tezkereye hayır
03 Ekim 2014 - 0:02

Genel

07

 

KESK ve TMMOB hükümeti protesto etti.

İktidarın, sınır ötesi askeri harekat için tezkere isteğine tepki gösteren KESK ve TMMOB,  hükümetin aniden IŞİD karşıtı görümüne bürünmesinin güvenilir olmadığını belirterek; “IŞİD taraftarlığını halkından gizleyen bir hükümete savaş yetkisi verilmesi çılgınlıktır” dedi.

Hükümetin, ‘IŞİD’e karşı sınır ötesi askeri harekat’ gerekçesi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) gündemine getirmeye hazırlandığı ‘suriye ve Irak’ı kapsayan tezkere isteğine karşı;  KESK ve TMMOB’un ortak açıklamasında iktidarın ‘güvenilmez’ politikasına bir yenisini daha eklediği belirtildi. Platform üyeleri, “halkından gerçekleri gizleyen bir hükümete savaş yetkisi vermek çılgınlıktır”  sözleri ile sert tepki gösterdi. “Kontrol ettiği alanlarda Hristiyanları, Şiileri, Ezidileri, Türkmenleri, Kürtleri, farklı inanç gruplarını, kendi ilkel anlayışı dışında kalan herkesi acımasızca katleden, kadınlara karşı savaş açan IŞİD ile mücadele bir insanlık mücadelesidir” diyen platform sözcüsü Eğitim-Sen Başkanı Abdurrahman Bulut, hükümetin IŞİD karşıtlığının ise hiç de inandırıcı olmadığını vurguladı. Bulut, TBMM’den tezkerenin geçmesini önlemek için bütün demokratik yolları deneyerek, meydanlara ineceklerini bildirdi.

MEYDANLARA İNERİZ

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)  üyesi yöneticilerin katıldığı Eğitim-Sen binasında yapılan ortak basın açıklamasında: “Savaş suçlusu olduğu yönünde  ciddi emareler olan IŞİD ve ‘cihat’ adı altında kendinden olmayan tüm halkları katleden benzeri örgütlere verdiği desteği kamuoyundan saklayan, yaptığı anlaşmalarda şeffaf olmayan, halkından gerçekleri gizleyen bir hükümete savaş yetkisi vermek çılgınlıktır. Son dönemde Türkiye’de mezhepçi, ayrımcı, tekçi politikalara hız vermiş bir iktidarın Ortadoğu’da çözümün değil sorunun kaynağı olduğu açıktır. Savaşı kışkırtacak bir ayrımcı, mezhepçi, tekçi bir siyasi çizgiye savaş yetkisi vermeyi hayır diyoruz!” denildi. Toplantıya KESK bileşenlerini oluşturan; Feridun Güngör(Tüm Belsen), İsmail Yılmaz (BES), Abdurrahman Bulut (Eğitim-Sen), Saim Tosun (ESM), Nazmi Kacar (TMMOB) katıldı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.