EkonomiGündem

THBB Mayıs 2024 Hazır Beton Endeksi Açıklandı

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), 2024 Mayıs Ayı Hazır Beton Endeksi Raporu'nu yayımladı. Rapora göre Faaliyet Endeksi eşik değerin üstünde olmasına rağmen, Beklenti ve Güven Endeksleri düşük kaldı

THBB Mayıs 2024 Hazır Beton Endeksi Açıklandı

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), 2024 Mayıs Ayı Hazır Beton Endeksi Raporu’nu yayımladı. Rapora göre Faaliyet Endeksi eşik değerin üstünde olmasına rağmen, Beklenti ve Güven Endeksleri düşük kaldı

Mayıs ayında Faaliyet Endeksi’nin eşik değerin üstünde konumlandığını ancak geçen yıla kıyasla gerilediğini vurgulayan rapor, Beklenti ve Güven Endekslerinin düşük kalmasının, Faaliyet Endeksi’nin önümüzdeki dönemde artış trendine giremeyeceğine işaret ettiğini gösterdi.

Thbb Mayis 2024 Hazir Beton Endeksi Aciklandi 1

Faaliyet Endeksi Pozitif Ancak Gerileme Söz Konusu

Nisan ayında eşik değerin altına düşen Faaliyet Endeksi, Mayıs ayında yeniden pozitif tarafa geçti. Ancak, yılın ilk dört ayında negatif seyreden Beklenti ve Güven Endeksleri, Mayıs ayında bir önceki aya göre yükselse de hala eşik değerin altında kaldı. Bu durum, Hazır Beton Endeksi’nin eşik değerin üzerine çıkmasını sağlayamadı. Tüm endekslerin geçen yılın aynı ayına göre azaldığı raporda, en fazla daralmanın Faaliyet Endeksi’nde olduğu belirtildi. Beklenti ve Güven Endeksi’nin düşük kalması, Faaliyet Endeksi’nin önümüzdeki dönemde artış trendine giremeyeceğine işaret ediyor.

THBB Başkanı Yavuz Işık’tan Değerlendirmeler

THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, raporun sonuçlarını değerlendirirken, Faaliyet Endeksi’nin Mayıs ayında yeniden pozitif tarafa geçtiğini ancak geçen yıla kıyasla gerilemesinin kritik olduğunu belirtti. Işık, Beklenti ve Güven Endekslerinin düşük kalmasının, Faaliyet Endeksi’nin önümüzdeki dönemde artış trendine giremeyeceğine işaret ettiğini vurguladı.

Thbb Mayis 2024 Hazir Beton Endeksi Aciklandi 2

İnşaat Sektöründe Hareketlilik Beklenmiyor

İnşaat sektörüne yönelik değerlendirmelerde bulunan Işık, “Nisan ayında ipotekli konut satışlarındaki %67,5’lik azalma, Mayıs ayında %64 olarak devam etti. Kredi faizleri Mayıs ayında gerilemiş olsa da %60’ın üzerinde devam eden kredi faiz haddi ile konut sektöründe hareketlilik beklenmiyor. Ekonomi yönetiminin enflasyonla mücadele programını sıkı bir şekilde uygulaması, yılın geri kalanında politika faizinde ciddi bir düşüş beklentisini ortadan kaldırıyor. Son çeyrekteki olası faiz indirimleri dahi sektörde beklenen hareketliliği getirmeyecektir,” dedi.

Hazır Beton Endeksi Hakkında

Hazır Beton Endeksi, inşaat sektörünün en temel girdilerinden biri olan hazır betonun üretiminden sonra stoklanmadan inşaatlarda kullanılmasıyla, sektörün büyüme hızını ortaya koyan öncü bir göstergedir. Türkiye genelinde her ay hazır beton üreticileri ile gerçekleştirilen çalışmada, Hazır Beton Faaliyet Endeksi, Hazır Beton Güven Endeksi ve Hazır Beton Beklenti Endeksi olmak üzere üç farklı endeks oluşturuluyor. Bu endekslerin tümünü içeren bileşik endeks, inşaat sektörü ve bağlantılı sektörlerdeki gelişmeleri yansıtıyor.

Thbb Mayis 2024 Hazir Beton Endeksi Aciklandi 3

Türkiye Hazır Beton Birliği Hakkında

1988 yılından beri faaliyet gösteren Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), güvenli ve dayanıklı yapıların inşası amacıyla standartlara uygun beton üretilmesi ve yaygınlaşması için çalışmaktadır. THBB, Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve Beton Sürdürülebilirlik Konseyi (The Concrete Sustainability Council) üyesidir. THBB’ye üye olacak şirketlerin, tüm hazır beton tesislerinde standartlara uygun üretim yapması ve THBB Kalite Güvence Sistemi’nin (KGS) sürekli habersiz denetimlerine tabi olması zorunludur.

Hizmet, Perakende Ticaret ve İnşaat Güven Endeksleri Düşüşte

Bülten

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu