Balıkesir Merhaba Gazetesi

Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula yatırımcıları uyardı:

Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula yatırımcıları uyardı:
30 Nisan 2015 - 23:59

Genel

Zamanında başvurun

Tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklemelerinin açıklandığını hatırlatan Ticaret Borsası Başkanı Kula, hibe imkanlarından yararlanmak için son günün 29 Mayıs olduğunu belirtti.

Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programına başvuru için sürenin azaldığı uyarısında bulundu. Kula, desteklemelerden yararlanmak isteyen yatırımcıların, 1 Aralık 2015 tarihine kadar projelerini tamamlamaları gerektiğini bildirdi. Kula, hazırlanan proje tekliflerinin belirtilen usul ve esaslara göre 29 Mayıs 2015 tarihine kadar www.tarim.gov.tr internet sitesi üzerinden başvuruların yapılabileceğini bildirdi.

Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, hazırlanacak proje başvurularının gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılabileceğini belirterek şunları söyledi:

“Hibe programına gerçek ve tüzel kişiler başvuru yapabilecek olup, bunların oluşturdukları ortaklıklar ve tarımsal amaçlı kooperatifler, birlikler ile bunların üst birlikleri ekonomik yatırım konularına tüzel kişilik olarak başvurabilirler. Projeye esas olan tutarın KDV hariç yüzde 50’si hibe olarak verilecek. Hibeye esas proje tutarı bitkisel ürün işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlardan tohum işleme, paketleme ve depolama yatırımı için 3 milyon lirayı, bunun dışında kalan yatırımlar için 1 milyon lirayı; hayvansal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması konusunda ham derinin işlenmesi yatırımı için 3 milyon lirayı, soğuk hava deposu yapımına yönelik yeni tesis yatırımı için 1 milyon lirayı; hayvansal orijinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlara 2 milyon lirayı; alternatif enerji kaynakları kullanan yeni seraların yapımına yönelik yatırımlara 3 milyon lirayı; çelik silo yapımına yönelik yeni yatırımlara 1 milyon lirayı; tebliğ kapsamında bulunan konularla ilgili tarımsal faaliyetlere yönelik yapılmış tesislerde kullanılmak üzere alternatif enerji kaynaklarından jeotermal ve biyogazdan ısı veya elektrik üreten tesisler ile güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üreten tesislerin yapımına yönelik yeni yatırımlara 3 milyon lira; tarımsal üretime yönelik modern sabit yatırımlardan mantar yetiştiriciliği ve kültür balıkçılığına yönelik sabit yatırımlara 1 milyon lirayı, büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelik sabit yatırımlarda 1.5 milyon lirayı; küçükbaş ve kanatlı hayvan yetiştiriciliğine yönelik sabit yatırımlarda 1 milyon lirayı geçemez. Hibeye esas projenin tutarının yüzde 50’sine hibe yoluyla destek verilir. Diğer yüzde 50’si oranındaki tutarı başvuru sahipleri kendi kaynaklarından temin eder.” HABER MERKEZİ

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.