Balıkesir Merhaba Gazetesi

Ticaret Borsası’nın itirazı devam ediyor

Ticaret Borsası’nın itirazı devam ediyor
17 Mart 2015 - 0:07

Genel

Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula: Aile işletmeleri yok olur.

Yeni Çevre Düzeni Planı ile ilgili itirazlarını daha önce belirten Ticaret Borsası, ikinci defa itiraz etmeye hazırlanıyor.

Balıkesir-Çanakkale Planlama Bölgesi 1/100.000 Çevre Planında tarımsal amaçlı parsellerin en az 20 bin metrekare büyüklüğüne sahip olmaları maddesine İl Tarım Müdürlüğü ve Balıkesir Ticaret Borsası’nın itirazlarının dikkate alınmaması üzerine, Ticaret Borsası, yeniden itiraza hazırlanıyor. Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, konuyla ilgili bir açıklama yaparak; “İlimizde tarımsal ve hayvansal üreticilerin büyük kısmı aile işletmeleridir. Üretim alanlarına baktığımız zaman parçalı araziler yoğundur. Bu şekli ile küçük aile işletmeleri yaşam hakkı bulamayacaktır” dedi. Balıkesir’in tarım ve hayvancılığın en yoğun yapıldığı il olduğuna vurgu yapan Kula, Balıkesir Çanakkale Planlama Bölgesi 1/100.000 Çevre düzen Planında tarımsal amaçlı entegre yapılacak parsellerin en az 20 bin metrekare büyüklüğü şartı getirilmesi, soğuk hava depoları yapılacak parsellerin en az 5 bin metrekare olacağı şartlarının ilimiz tarım ve hayvancılığında bazı sakıncalar doğurabileceğine dikkat çekti.

Kula, “Askıda olan Balıkesir-Çanakkale Planlama Bölgesi 1/100.000 Çevre Düzen Planıyla üyelerimiz ve üreticilerimiz arasında yer alan tarımsal aile işletmelerine yaşam hakkı vermeyecektir” dedi.

‘ENDİŞELERİMİZ VAR’

Planların teknik özellikleri hakkında bilgiler veren Faruk Kula, “1/100.000’lik Planın 8.20.1.7 maddesinde 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu uyarınca mutlak tarım arazisi ve marjinal tarım arazisi olarak belirlenen arazilerde; T.C. Başbakanlık, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ilgili bakanlıklar ve bunların bağlı olduğu kuruluşları tarafından desteklenen projeye dayalı entegre olmayan tarımsal amaçlı yatırımlar ve destekleme projeleri ile en az 100 büyükbaş, 200 küçükbaş ve üzeri hayvancılık kapasiteli veya 50 bin adet kanatlı hayvancılık ve üzeri kapasiteli yatırımlarda bu planda tanımlanan yapılaşma emsalleri yüzde 50 oranında arttırılabilir” denildiğine dikkat çekerek, “Bu madde ile gelecekte işletme kurmak isteyen üreticiler 8.20.1.6 maddesinde yer alan 20 bin metrekare tarımsal amaçlı entegre yapılacak parsel şartına takılarak ne işletme kurabileceklerdir ne de bu projeden yararlanabileceklerdir” diyerek endişelerini dile getirdi.

 TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Konunun Balıkesir tarımı için önemine dikkat çeken Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, “Balıkesir’i çok iyi tanıyan, kırsal alanın sorunlarını bilen milletvekillerimiz ve Balıkesir Büyükşehir Belediyemizin planın bu ilgili maddelerinin ilimize zarar vermemesi için gerekli hassasiyeti göstereceklerini temenni ediyoruz. Bahsedilen maddelerdeki arazi ölçülerinin ve imar durumundaki oranların, Tarım ve Hayvancılık alanında iştigal eden Üretici Birlikleri, Kalkınma Kooperatifleri, Ticaret Borsası, Ziraat Odaları gibi kurumlarla birlikte görüş alışverişi yapılarak karar verilmesi daha uygun olacaktır” diyerek bir çağrıda da bulundu. HABER MERKEZİ

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.