Balıkesir Merhaba Gazetesi

TIK TIK KOMŞU

TIK TIK KOMŞU
09 Şubat 2015 - 0:19

Genel

Altıeylül Belediyesi  Mutlu İnsanlar Şehri sloganı ile çıktığı yolda insanların mutluluğunu sağlamak için seminer, Sohbet ve bilgilendirmeler yapmaya devam ediyor.
Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu Haftasonu yapılan ev ziyaretlerinde İclal Aydın ve Şoray Uzun ile birlikte ‘Komşuluk Güzeldir’ diyerek çat kapı ziyaretler düzenledi. Yapılan ziyaretlerde kapıların çalınmasının önemine ve komşuluk kültürünün kaybedilmemesine vurgu yapıldı. Günümü ve eski komşuluklar üzerine sohbetler edildi.
Kardeşler Kıraathanesinde bulunan 90 yaşındaki Hüseyin Ateş  MERHABA’ya şöyle konuştu: ‘Kimsem yok anam, babam, bebeleri toprağa verdim. Yaşlı insanı kim ne yapacak?’
KAFAOĞLUNUN FAYTONU OLACAK
Başkana özel fayton hazırlayan faytoncu, kahvede Başkan Zekai Kafaoğlu’na özel bir fayton hazırlığı içinde olduğunu ve bir buçuk aydır üzerinde çalıştığını söyledi. ‘ Vali beyin makamında da fayton var.Ve çok özel bir fayton. Pahalı olduğu için pek alan olmuyor . Ama ben Başkan Kafaoğlun’a özel bir fayton hazırlıyorum.’ dedi.
Altıeylül Belediyesinin Komşuluk Güzeldir ve Nerede o eski komşuluklar adıyla düzenlediği etkinlikler haftasonu vatandaşları memnun etti. Balıkesir’de yapılacak etkinlik ve gidilecek mekan azlığından yakınana vatandaşlar, haftasonu Altıeylül’de yaşayan vatandaşların mutluluğuna vesile oldu.
Mutlu aile ve mutlu bireyler için yapılan bilgilendirmelerle birlikte bugüne kadar 9 seminer verildi.900 aile program çerçevesinde sertifikalandırıldı. Programın devamına örnek teşkil eden bir diğer etkinlikte, çat kapı ziyaretler düzenlenerek ‘Bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır’ denildi. Kahve ve çeşitli hediyelerle birlikte ev ziyaretleri gerçekleştirildi.
SELAM SABAH UNUTULMUŞ
Şoray Uzun MERHABA’ya yaptığı konuşmada ‘Altıeylül Belediyesinin çat kapı ziyaret diyerek düzenlediği bu etkinlikler son derece günümüzde özellikle yaşatılması gereken komşuluklar üzerine güzel bir çalışma. Bizde katkı sunmak için geldik. Son derece mutluyuz. Balıkesir’de Her zaman İlgi İle Karşılanıyoruz. Emniyet haftası, Karayolları haftası olsun biz bir şekilde yolumuzu Balıkesir’den geçiriyoruz. 80’ler ekibi olarak üzerinde durduğumuz en önemli şeyde komşuluk. Selamın sabahın unutulduğu bir zamanda bir belediyenin sosyal belediyecilik anlamında böyle bir aktivitede bulunması heyecan verici. ’Dedi. Yapılan ev ziyaretlerinin yanında kahvehanelerde ziyaret edildi. Kahvede bulunan genç yaşlı herkese komşuluk üzerine sorular soruldu komşuluk ziyaretlerinin önemine değinildi.
KAPIMI ÇALAN YOK!
Kardeşler Kıraathanesinde bulunan 90 yaşındaki Hüseyin Ateş  MERHABA’ya şöyle konuştu: ‘Kimsem yok anam, babam, bebeleri toprağa verdim. Kapımı çalanda yok. İlaçlarım bittiğinde bir oğlum gelir. Kapımı çalan komşumda yok. Yaşlı insanı ne yapacaklar? Kimse gelmez. Kahveye yürüyebildiğim kadar geliyorum. Bazen de bacaklarım tutmuyor, çıkamıyorum. Kulaklarımda iyi duymuyor. Ne güzel Altı eylül Belediyesi bizleri hatırlamış gelmiş mutlu etmiş’. Eskiden herkes arar sorardı birbirini. Mahalledeki dostluklarda daha güzeldi. Kimse kimsenin işine karışmaz karışırsa da yardım için karışırdı. Eskiler aranmaz mı? Eskiler kalmadı.’
MAHALLELİ YALNIZIZ DİYOR
Hasan Basri Çantay mahallesinde komşuluklar genellikle kadınların birbirine gelip gitmesi ile sürüyor. Ailece nasıl gidelim bir ailemiz yok bekârız diyen dul kadınlar evlenmek tabi ki isteriz fakat para olacak ev olacak araba olacak diyerek para olmadan huzur olmaz dediler.
Kahve ziyaretinde konuşan Ali Şuuri Küçükoğlu ise mahallede bulunanların çoğunun dul ve yalnız olduğunu söyledi. Banada muhtar sen işini yapmıyorsun diyorlar. Evlenecekler ama kimse varda yok gibi.Elde yok avuçta yok.’ dedi.
Belediyeler sosyal ve kültürel belediyeciliğin örneklerini sergilemek zorundalar. Altıeylül Belediyesi olarak biz, mutlu insanlar seminerlerinin ardından çat kapı ziyaretlerle, ‘ komşuluk güzeldir’ diyerek ev ve kahve ziyaretleri yapıyoruz. Panel ile birlikte komşuluk üzerine konuşmalar yapıyoruz. Sosyal belediyecilik adına sosyal markete de önem verdik. Sosyal market, aile danışma merkezimizde olacak. Daha güzel işler için çalışmalarımızı aynı şekilde durmadan devam ettirecek ve vatandaşımıza ulaştıracağız.’
BAŞKANA ÖZEL FAYTON
Hasanbasri Çantay mahallesinde Kahve ziyaretinde konuşan bir vatandaş minyatür fayton yapımı ile uğraştığını belirterek Başkana özel ‘minyatür fayton yapacağım’ dedi. Başkan Kafaoğluna seslenerek’ Başkanım Minyatür Fayton yapacağım. Vali Bey’in makamında körüklü fayton varya ondan. Bir buçuk aydır uğraşıyorum. Bittiğinde size ulaştıracağım ’dedi.
NEREDE O ESKİ KOMŞULUKLAR?
Altıeylül Belediyesinin ‘Nerede o eski komşuluklar’ adıyla Balkonuk’ta düzenlediği programın konukları  Şair ve Yazar Selahattin Yusuf, Yazar, oyuncu, Gazeteci İclal Aydın, Sunucu, oyuncu Şoray Uzun oldu. Katılımcılara çocukluk anılarını anlatan konuklar, program bitiminde kendilerine yöneltilen soruları yanıtladılar. Programda Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, ’Belediyecilik sadece hizmet değil aynı zamanda katılımcı bir belediyeciliğin olması demektir. Belediye olarak dedik ki; önce Ailede mutluluk daha sonra mutluluğu yayacak aile ve komşuluklara doğru yol aldık. Ailede başladık. Komşulukla devam ediyoruz. Apartman kültüründen dolayı kaybolan komşulukların hatırlanmasını ve yaşatılmasını istiyoruz. Karşı komşumuzun adını bilmeden geçirdiğimiz onca seneler oluyor. İstiyoruz ki bunlar olmasın. Selamı sabahı esirgemeyelim.’ dedi. SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.