Balıkesir Merhaba Gazetesi

Tıp Fakültesi’nde kornea nakline davam ediliyor

Tıp Fakültesi’nde kornea nakline davam ediliyor
29 Ekim 2014 - 0:15

Genel

Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde geçtiğimiz temmuz ayında yapılan ilk kornea naklinin ardından, bu alandaki çalışmalar başarı ile devam ediyor. Söz konusu nakil, Balıkesir Tıp Fakültesi’nde ilk organ nakli olarak da tarihe geçmişti.

Balıkesir Üniversitesi (BAÜ)Tıp Fakültesi Dekanı ve Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sıtkı Samet Ermiş, tarafından yapılan ilk kornea nakli uygulamasının ardından bu alanda çalışmalar Prof. Ermiş ve ekibi tarafından başarı ile devam ettiriliyor. Tıp Fakültesi bünyesinde bir Göz Bankası da bulunuyor. Söz konusu nakil, Balıkesir Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapılan ilk doku nakli olarak da tarihe geçmişti. Ölen bir kişiden alınan kornea Huzurevinde kalan 61 yaşındaki Yamin Girgin isimli hastaya nakledilmişti.

2014 yılı Mayıs ayında Sağlık Bakanlığı’na yapılan başvuru sonrası hastane bünyesinde Göz Bankası kurulmuştu. Bu merkezde göz bankasının çalışma prensiplerine göre kadavra dokusundan kornea alınıp ihtiyacı olan hastaya naklediliyor.

HABER: CEMİL YURTMAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.