Balıkesir Merhaba Gazetesi

TIP FAKÜLTESİNE ALINMAYAN İLK KADIN DOKTOR O

TIP FAKÜLTESİNE ALINMAYAN İLK KADIN DOKTOR O
Serap Tetik Acar
Serap Tetik Acar( [email protected] )
32
09 Nisan 2019 - 8:00

Türkiye’nin ilk kadın doktorunun etkileyici bir hikâyesi var.

Safiye Ali ismini hiç duydunuz mu? Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın doktoru o. Ülkesinde okuma fırsatı verilmemiş kız öğrencinin Tıp Fakültesinde işi yok denen zamanlardan bugünlere uzanan bir hikayede kendisine yer verilmiş ve örnek olunası bir yaşam mücadelesi vermiş. Sizler için okuduğum bir dergideki Safiye Ali’nin yaşamından aklımda kalanları aktarmak istiyorum.

Tıp Fakültesine kadın öğrenci alamayız denen ülkesinde okuma imkanı bulamayan ve Almanya da tıp eğitimi alan Safiye… Açlıktan memleketinden uzakta çöpten ekmek yiyen Safiye…Benim ağrıma bu gitmez ama ülkemden uzakta olmak ağır geliyor diyen Safiye…

Osmanlı’nın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın doktoru o… Çektiği büyük sıkıntılara rağmen gösterdiği azim ile Türk kadınının neler başarabileceğinin örneği
1891 yılında İstanbul’da doğan Safiye Ali 6 kişilik bir ailenin en küçüğü idi. Zeki olduğu kadar bilgisi ile etrafındakileri şaşırtırdı. Amerikan Kız Koleji’nde okudu. Balkan Savaşı’ndan getirilen yaralıları tedavi etti. Lise bitince doktor olmaya karar verdi. Ancak kadın olduğu için Darulfünun’a kabul edilmedi. Hangi kapıyı çalsa “Tıp Fakültesi’ne kadın öğrenci alamayız” sözüyle karşılaştı.

Ülkesinde okuma imkanı bulamayınca maddi imkansızlıklara rağmen Almanya’ya tıp eğitimine gitti. Würfzburg Üniversetesi’nde okurken çok büyük maddi sıkıntılar çekti. Günlüğünde şu not bulunmuştu: “Çöpten çıkarıp geceleri yediğim ekmek hiç ağrıma gitmiyor, Ülkemde Tıp Fakültesi varken buralarda olmam daha çok ağrıma gidiyor. Ne olursa olsun, ülkeme doktor olarak döneceğim! Dediğini yaptı ve okulunu derece ile bitirip ülkesine bir kadın doktor olarak döndü.

Geldiği yeri, çektiği sıkıntıları unutmayan bir Tük Kadını mı o yaşam kurtarmak için ülkesini terk edip ülkesine doktor olarak gelmeyi hayal eden Türk kzı Türk Kadını o…
Ne mi yaptı? Fakir ailelerin kadınlarını çocuklarını evlerinde ücretsiz tedavi etti. Fakirliğin ne demek olduğunu zor koşullarda okuduğu dönemde adeta hatmetti. Bilginin yanında gerçek yaşam öyküsünü yazdı not etti ve nakşetti.

Eline geçen ilk parayla bakım evi açtı, hasta ve zayıf çocuklar için Hilal-İ Ahmer muayenehanesini kurdu.

Direnerek kadınların Tıp Fakülteleri’ne alınmasını sağladı ve dahası Ülkenin Tıp eğitimi veren ilk kadın hocası oldu.

Ancak bu yoğun tempoya vücudu ayak uyduramadı, 1952 yılında kansere yakalandı. Tedavi için Almanya’ya gönderildi. Tıp eğitimi aldığı hastanede bir bahar günü hayata gözlerini yumarken dudaklarından şu sözler döküldü: “Kadınlar size emanet.!”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.