Balıkesir Merhaba Gazetesi

Tiyatro ve sinema salonları için Sertifikasyon Programı uygulanacak

Tiyatro ve sinema salonları için Sertifikasyon Programı uygulanacak
03 Kasım 2020 - 9:56

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Kovid-19 ile mücadele kapsamında tiyatro ve sinema salonları için Sertifikasyon Programı uygulanacağını bildirdi.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının bütçesi üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.
Belediye belgeli otellerin Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansında temsil edildiklerini belirten Ersoy, “Otellerimizin 3’te biri Kültür ve Turizm Bakanlığı işletme belgeli, 3’te 2’si belediye belgeli. Biz bunla ilgili kanun üzerinde çalışıyoruz. Kurumların görüşlerine gönderdik. Aşamalı bir şekilde tüm otelleri Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli hale getireceğiz. Eğer nitelikli turist istiyorsak bu, alfebenin A’sıdır, bunu yapmalıyız.” dedi.
Ersoy, turizm çalışanlarının mağdur olduğuna yönelik eleştirileri kabul etmediklerini, dönemsel çalışanları kısa çalışma ödeneğinden yararlandırdıklarını, sektöre “az destek verilmesi” gibi eleştirilerin doğruyu yansıtmadığını belirterek, şunları söyledi:
“Ben 35 yıldır bu meslekteyim. Bugüne kadar bu derece etkili destek paketlerinin hayata girdiğini görmedim. Bana bunu sektördeki arkadaşlar özellikle belirtiyorlar. Yurt dışındaki destekleri de görüyorum, çok şey isteniyor ama az şey veriliyor. Türkiye pandemi döneminde yoğun çalıştı.”
Bakan Ersoy, dünyanın pandemide ilk kez böyle bir krizle karşılaştığını ve turizmde esnek tanıtıma geçilmesi, hızlı kararlar alınması gerektiğini belirtti.
Turizm gelirlerin düşmesine yönelik söylemler olduğunu belirten Ersoy, 2023 yılına kadar turizm gelirlerini kişi başı 899 dolar seviyelerine getirmek istediklerini kaydetti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.