Balıkesir Merhaba Gazetesi

TKDK DESTEKLERİ DEVAM EDİYOR

TKDK DESTEKLERİ DEVAM EDİYOR
21 Nisan 2015 - 0:07

Genel

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, TKDK toplantı salonunda basına özel bir toplantı gerçekleştirdi. Yeni atanan Koordinatör Mehmet Zahid Döğdü’ nün tanışma konuşmasıyla başlayan toplantıda 14. çağrı ilanı hakkında basın bilgilendirildi.

TKDK Balıkesir koordinasyon bölgesi olarak toplamda 287 proje sunulduğunu belirten Döğdü, bu 287 projeden 140 tanesinin kurum tarafından kabul edildiğini ve bu projelere ayrılan meblağnın 112 milyon TL olduğunu belirtti. 13. Çağrı ilanı döneminde gerçekleştirilen yatırımlara da değinen Döğdü, bu dönem içersinde 47 projenin incelenmesinin devam ettiği ve kabul edildiği takdirde toplamda 69 Milyon TL civarında bu projelere yatırım yapılacağını belirtti. Yeni çıktıkları 14. ilan döneminde neler yapacağına değinen Döğdü, Balıkesir olarak ayrılan fondan maksimum seviyede yararlanmak istiyoruz dedi.

En Fazla Destek Süt Üreticilerine

14. ilan döneminde özellikle süt üreten tarımsal işletmelere yüzde Elli ve yüzde Altmış Beş arasında destek sağlayacaklarını belirten Döğdü, destek oranlarının değişim göstermesinin sebebi olarak, işletmenin bulunduğu bölgenin dağlık olup olmamasına ve 40 yaş altı genç girişimcilerin yüzde beş fazla destek verilmesinden dolayı olduğunu belirtti.

Süt ve süt ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması konusunda da iki başlık altında kabul edilen projelere yüzde 50 destek sağlayacaklarını belirten Döğdü, sütün hammadde olarak kullanıldığı işletmelere peynir yoğurt yapımı, asetik paketleme vb. gibi işlemlerin yapıldığı işlemlere yüzde Elli destek verileceğini belirtti. Hammadde olan sütün toplama merkezlerinde ve işletmelere ulaştırılmasıyla alakalı büyük sorunlarla karşı karşıya kalındığını belirten Döğdü “ Sorunları yok etmek için üretici birlikleri tarafından süt toplama merkezleri kuruyoruz. Süt toplama merkezlerine yardım oranımızda yüzde Elli. Üretici birliği ya da kooperatif bize gelip süt merkezi kurmak istediğinde projelendirirse eğer uygun görüldüğü takdirde yüzde Elli destek sağlanacaktır. Bu aynı zamanda süt üreticilerinin satış fiyatlarını da doğrudan etkiliyecek, böylelikle kaliteli süt piyasaya sunulmuş olacak. “ dedi.

Et ve Et ürünleri İşletmecilerine de destek var

Canlı Hayvanların kesimhanelerindeki makinelerin modernizasyonunu sağlamak için bu çağrıya özel sadece makine ve ekipman desteği sağlayacaklarını belirten Döğdü, bu çağrıda sadece süt ürünlerininde inşat kaleminde destek çıkacaklarını diğer destek programlarında ise sadece makine ve ekipman yardımını sağlayarak üretim ve ulaşımda modernizasyonu hedeflediklerini belirtti. Kırmızı et ve kanatlı et işletme ve pazarlama işlemlerinin yanı sıra meyve ve sebze işlenmesi ve pazarlanması, su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması alanında da sadece makine ve ekipman olarak yüzde Elli destek sağlayacaklarını belirtti.

Kaz Yetiştiriciliği, Yumurta Tavukçuluğu ve Yenilebilir Enerjiye de Destek

Sağlanan desteklerde istenilen ve aranan kriterler hakkında konuşan Döğdü, “aradığımız kriterlerde amacımız destek verdiğimiz işletmeleri AB standartlarına yükseltmek ve uyum sağlamak. Ufak tefek eksiklerimiz var, bu desteklerle bu sorunları halledeceğiz dedi.

14. çağrıda diğer çağrılara göre ilk kez kaz yetiştiriciliği ve yumurta tavukçuluğu işletmeleri de, destek verilen işletmelerin arasında.

Proje kapsamında hazırlanan projelerin teslim tarihi 11 Mayıs ve 5 Haziran arası olduğu belirtildi. SAMET AYDIN

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.