Balıkesir Merhaba Gazetesi

TKDK’DAN BALIKESİR’E 20,5 MİLYON TL’LİK HİBE

TKDK’DAN BALIKESİR’E 20,5 MİLYON TL’LİK HİBE
16 Kasım 2020 - 14:50

IPARD II Programı Dokuzuncu Başvuru Çağrı Dönemi, Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar Tedbiri ve Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Tedbirinden Birinci ve İkinci Grup Desteklenmek Üzere Seçilen Başvurular Listesi yayımlandı.

 

TKDK LİSTEYİ YAYIMLADI

 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından IPARD II Programı Dokuzuncu Başvuru Çağrı Dönemi, Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar Tedbiri ve Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Tedbirinden Birinci ve İkinci Grup Desteklenmek Üzere Seçilen Başvurular Listesi yayımlandı.

 

HARCAMALARIN YÜZDE 65’İ HİBE OLARAK ÖDENECEK

 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Balıkesir İl Koordinatörlüğüne teslim edilen projeler içerisinden 1 ve 2. grupta, Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmeler sektöründen 1, Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi sektöründen 7, Arıcılık ve Arı Ürünlerinin Üretimi, İşlenmesi ve Paketlenmesi sektöründen 6, Zanaatkârlık ve Yerel Ürün İşletmeleri sektöründen 5, Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri sektöründen 2, Makine parkları sektöründen 2, Yenilenebilir Enerji Yatırımları sektöründen 1 proje desteklenmeye hak kazandı. Yaklaşık 26 milyon TL’yi bulan uygun harcama tutarlarının yüzde 65’i yatırımcılara hibe olarak ödeneceği belirtildi.

 

İSTİSNAİ DÜZENLEME YAPILACAK

 

Piyasalardaki, özellikle COVID-19 kaynaklı fiyat yükselmeleri nedeniyle yatırım maliyetlerindeki artışları telafi etmek amacıyla, IPARD Fonlarına finansman sağlayan Avrupa Birliği ve Ulusal otoritelerin onayı ile istisnai bir düzenleme yapılmasına karar verildiği açıklandı.

 

YENİ ÜST SINIR REFERANS ALINACAK

 

Tahakkuk aşamasındaki hesaplamalarda, sözleşmelerde yer alan birim fiyatlar yerine iyileştirilmiş birim fiyatlar kullanılabilecek. Uygun harcama tutarları 9. Çağrı için yüzde 22’ye kadar olacak şekilde artırılacak ve hesaplanan tutar yeni üst sınır olarak referans alınacak. Yeni yapılan düzenleme ile Balıkesir’de yapılan yatırımlarda TKDK tarafından yapılacak hibe desteğinin 20,5 milyon TL’ye çıkması bekleniyor.

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.