Gündemİlçe Haberleri

TMMOB: “Adalet İstiyoruz!”

TMMOB Balıkesir İl Koordinasyon Kurulu: "Gezi Davası Tutuklularının Serbest Bırakılması Talebi 800 Günü Aştı"

TMMOB: “Adalet İstiyoruz!”

Tmmob Adalet Istiyoruz 1
Tmmob: “Adalet İstiyoruz!”

TMMOB Balıkesir İl Koordinasyon Kurulu adına İKK Sekreteri Betül Dikici, Gezi Olayları ardından başlatılan ve Gezi Davası olarak bilinen süreçte tutuklanan meslektaşlarının 800 günden fazla süredir cezaevlerinde tutulduğunu dile getiren bir basın açıklaması yaptı. Dikici, Gezi Davasında ülke genelindeki katılımcıları arasında haksız yere tutuklananların sayısının 18 olduğunu iddia etti.

Tmmob Balikesir Il Koordinasyon Kurulu Bildiri Yayimladi
Tmmob: “Adalet İstiyoruz!”

“Önemli bir halk hareketidir”

Dikici’nin açıklamasında, “Gezi Direnişi, toplumun çeşitli kesimlerinden milyonlarca vatandaşın katılımıyla gerçekleşen ve kentlerimizin doğal alanlarının korunması, demokratik hakların savunulması gibi temel talepleri dile getiren önemli bir halk hareketidir.” ifadeleri yer aldı. Gezi Direnişi’nin ardından başlatılan Gezi Davası sürecinde, 18 yıl hapis cezasına çarptırılan meslektaşları Mücella Yapıcı ve Hakan Altınay’ın geçtiğimiz Eylül ayında serbest bırakıldığını hatırlatan Dikici, ancak diğer tutukluların durumuna ilişkin adaletin hala sağlanmadığını vurguladı.

Hakkaride Kayyum Atamasina Tmmobdan Sert Tepki 1 1
Tmmob: “Adalet İstiyoruz!”

“Haklarını kullanma biçimine karşı yapılmış bir müdahaledir”

Açıklamada, Gezi Davası sürecindeki yargı kararlarının toplumsal muhalefeti sindirmeye yönelik olduğu iddialarına da değinilerek, “Bu dava sadece bireylerin değil, geniş bir toplumsal kesimin demokratik haklarını kullanma biçimine karşı yapılmış bir müdahaledir.” denildi.

Tmmobden Sorunlara Cozum Calistayi 1
Tmmob: “Adalet İstiyoruz!”

“Direnişe devam edeceğiz”

Dikici, TMMOB Balıkesir İl Koordinasyon Kurulu’nun, Gezi Davası sürecinde tutuklu meslektaşları için düzenlediği adalet nöbetlerine devam edeceği ve bu konudaki mücadelesini sürdüreceklerini söyledi. Dikici, Gezi Direnişi’nin toplumsal hafızada önemli bir yer tuttuğunu ve adalet taleplerinin kamuoyunun desteğiyle daha fazla yankı bulacağını ifade etti.

Haber: Bülten

Betül Dikici’den 3 Mart İş Cinayetleri Mücadelesi Gününde Çarpıcı Açıklamalar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu