Balıkesir Merhaba Gazetesi

TMMOB Akkuyu Nükleer Santrali Projesini Aykırı Buldu

TMMOB Akkuyu Nükleer Santrali Projesini Aykırı Buldu
08 Kasım 2022 - 13:43

TMMOB Akkuyu Nükleer Santrali Projesini Aykırı Buldu

 

TMMOB Balıkesir İl Koordinasyon Kurulu Akkuyu Nükleer Santralı Projesine İlişkin Bir Basın Açıklaması Yaptı.TMMOB Balıkesir İl Koordinasyon Kurulu yaptığı yazılı açıklamada, “TMMOB ve bazı odalar meslek örgütleri, bilim insanları ve halkın tepkilerine rağmen nükleer santral projeleri ısrarla gündemde tutulmaya devam ediliyor” dedi.

 

TMMOB Kamu Yararına Aykırı Bulduklarını Belirtti

“Akkuyu projesinin devam edeceği” yönündeki açıklamaları doğru bulmadıklarını belirten TMMOB Balıkesir İl Koordinasyon Kurulubu yanlışın mevcut hükümetle sınırlı olmadığını gösterdiğini söyledi. Yıllardır söylüyoruz: “Karanlıkta kalacağız, artan tüketimi karşılamanın başka yolu yok” söylemleriyle başlanılan projelerle, risk seviyesi, üretim maliyeti ve dışa bağımlılık oranı en yüksek enerji üretim yönteminin tercih edilmesi, açıkça kamu yararına aykırıdır ”denildi.

Açıklamada Riskin Yüksekliğine Japonya’dan Örnek Gösterildi

Açıklamada ayrıca şu sözlere yer verildi: “ Nükleer güç santralları düşünülenin aksine ileri teknoloji içeren yatırımlar değil, 1950`li yıllarının tekniklerine dayalı bir enerji üretim yöntemidir. Ne yazık ki, başta atıkların güvenli bir biçimde yok edilmesinden, işletimine kadar çok sayıdaki riske kalıcı çözüm bugüne kadar yaratılamamıştır. Güvenlik kültürünün ve teknolojik gelişimin en yüksek olduğu ülkelerden biri olan Japonya`da bile nükleer kazaların yaşanması, felaket riskinin yüksek olduğuna işaret etmektedir. “Nükleer güce dönüşme” gibi 1950`den kalma bir söylemin devlet politikası olması günümüzde mümkün değildir. Bu söylem yalnızca bir seçmen kitlesini etkileme amacı taşısa da bir başka ülkenin sahibi olduğu santral ile güç sahibi olunması imkansızdır.”

“Bir Santralin Taşıyacağı Risk”

“Bir kere daha uyarıyoruz: Enerji güvenliğindeki kaynak çeşitlendirme ilkesine aykırı bir biçimde “bağımlılığımızın” yüksek olduğu bir ülkeye, kendi topraklarımızda alım garantili nükleer santrallar kurdurmak anlaşılır değildir. Dünyanın hiçbir ülkesinde mülkiyeti başka bir ülkeye ait olan nükleer bir tesis yoktur. Akkuyu, dünyadaki ilk “Yap, İşlet, Sahip Ol” modeliyle inşa edilen nükleer santral projesidir. Söylemeye devam edeceğiz: Türkiye`nin enerji politikaları içerisinde nükleer enerji santrallarının hem ekonomik hem de teknik açıdan yanlış bir tercih olduğu açıktır ve bu santral inşaatının derhal durdurulması ülke yararınadır. İletim şebekesinde sistem çökmelerinin bile yaşanabildiği ülkemizde bir elektrik kesintisi sırasında yaşanabilecek bir jeneratör arızasının bile felakete neden olabileceği bir santralın taşıyacağı riskler bir yana, nükleer güç santralları ülkemizin enerji üretim sistemini güçlendirmeyecek, tam tersine başta yerli ve yenilenebilir kaynaklar olmak üzere diğer kaynaklara dayalı yatırımlara ve temiz teknoloji üretimine de ket vuracaktır.” Haber: Yoldaş Kocaer

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.