Balıkesir Merhaba Gazetesi

Toplu sözleşme startı Balıkesir’den verilecek

Toplu sözleşme startı Balıkesir’den verilecek
1.185
21 Temmuz 2015 - 0:05

Hükümetle toplu sözleşme için masaya oturacak olan Memur-Sen konfederasyonu, görüşme startını bir bisiklet sürüşü etkinliği ile Ali Hikmet Paşa meydanından verecek.

İşveren konumundaki hükümet ile kamu çalışanlarını temsil eden yetkili sendika konfederasyonu Memur-Sen arasında 2016-2017 yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmeleri 3 Ağustos 2015 tarihinde başlayacak. Hükümetle memurlar adına masaya oturacak olan konfederasyonlar sözleşme görüşmelerinin startını, “Toplu Sözleşme Memurları Bisiklet Sürüşü” adı verilen bisiklet turu etkinliği ile Ali Hikmet Paşa meydanından saat 12.30’da verecek. Kamuoyunun dikkatini konuya çekmek amacı taşıdığı belirtilen ve Memur-Sen Genel Merkezi koordinasyonundaki etkinlikle ilgili olarak bir Büro Memur-Sen Balıkesir Şube Başkanı ve Balıkesir Memur-Sen İl Temsilcisi Ahmet Gür, bir açıklamada bulundu. Gür, etkinliğin 23 Temmuz 2015 tarihinde Balıkesir’den başlayacağını ve sırasıyla; Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu güzergahında 1 Ağustos 2015 tarihinde Ankara’da tamamlanacağını, sürüş güzergahındaki her ilde basın açıklaması ve bilgilendirme toplantıları yapılacağını bildirdi.

GÜR: ‘GURUR DUYUYORUZ’

Balıkesir Memur-Sen İl Temsilcisi Ahmet Gür, “Memurlarımızın teveccühü ile 11 iş kolunun 11 inde de Memur-Sen, açık ara farkla yetkili sendikadır. 850 bin üyesi ile Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütü olan Memur-Sen olarak 2016-2017 toplu sözleşmeye hazırlıklarımızı tamamladık. Masayı bekliyoruz” dedi.

Gür, 3 Ağustos 2015 de başlayacak pazarlıkların 20 milyondan fazla kişiyi ilgilendirdiğini, görüşmelerde Balıkesir Memur-Sen’in önemli bir yeri olduğunu belirterek; “B toplu sözleşmenin startının Türkiye genelinde Balıkesir’den verilecek olması Balıkesir’in Memur Sen’deki yeri ve önemini göstermektedir. Bu bizim için gurur vericidir” diye konuştu.

20 MİLYON KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR

Aileleriyle birlikte 20 milyon kişiyi ilgilendirdiği belirtilen toplu sözleşme görüşmeleri, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu gereğince yapılacak. 3 Ağustos 2015 tarihinde başlayacak olan ve 2016-2017 yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmeleri; kamu işvereni yetkilileri ile Genel Yetkili Konfederasyon Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) ve Büro, Bankacılık ve Sigortacılık Hizmetleri iş kolunda genel yetkili sendika olarak Büro Memurları Sendikasının (Büro Memur-Sen) katılımıyla düzenlenecek.

Bu yıl yapılacak olan toplu sözleşmelere Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Emniyet Genel Müdürlüğünde (EGM) görevli sivil memurlar ilk defa dâhil olacağı bildirildi.

Büro Memur-Sen’in Genel Toplu Sözleşmeden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Mengutaycı başkanlığında 2015 yılı toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin teşkil edilen ve konusunda uzman kişilerden oluşan AR-GE komisyonunca; analitik çalışmaların yürütülmekte olduğu ve konunun Sendika Yönetim Kurulu tarafından hassasiyetle takip edildiği belirtildi. CEMİL YURTMAN

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.