Balıkesir Merhaba Gazetesi

‘Toplum çöküntü içinde’

‘Toplum çöküntü içinde’
02 Aralık 2014 - 0:10

Genel

Politikacılar pembe tablolar çizse de; sokaklar öyle söylemiyor. Ülkemizin genel durumu sokakta ki hayata da yansıyor. Sokaklarda ki gözlemlerini sorduğumuz Psikiyatrist Bekir Ceylan, durumu “Toplum çöküntü içinde” diye yorumladı.

Yoksulluğun giderek arttığı, gelir dağılımında uçurumun büyüdüğünü istatistiklerin de söylediği, her gün şiddet olaylarının, kadın cinayetlerinin, basit bir olay yüzünden işlenen cinayetlerin yaşandığı ülkemizde politikacılar pembe tablolar çizse de, sokaklar tam tersini söyliyor. Ülkemizin içinde bulunduğu durumun bir göstergesi olan sokakların nasıl göründüğünü Psikiyatrist Dr. Bekir Ceylan’a sorduk. Ceylan, gözlemlediği tabloyu; “Toplum çöküntü içinde” diye özetledi.

Psikiyatrist Bekir Ceylan, günlük hayatta, sokaklarda insan manzarası ve davranışları ile ilgili gözlemlerini şöyle belirtti: İnsanlar mutsuz. Mimiklerde gülmeme, sertlik; bakışlarda donukluk var. Konuşmalar öfkeli ve saçma… İnsanların el ve kol hareketleri bir huzursuzluğu yansıtıyor. Hareketler sallapati. Yerinde duramama, ayakları kolları sallama, bir oturup bir kalkma gibi hareketler içindeler.

“İNSANLAR RÜYADA GİBİ YAŞIYOR”

İnsanlar bir birlerine karşı son derece saygısız. Kimse karşısındakini dinlemeye katlanamıyor, sadece kendileri konuşuyorlar. İnsanlar sanki rüyada gibiler.

Konuşmalar aşırı küfürlü ve bu küfürlü konuşmalar alenen yapılıyor. Dünyada kendilerinden başka insan yokmuş gibi hareket ediyorlar. Her an öfkeliler ve öfke patlamasına açıklar. İnsanlarla konuşmak mümkün değil; konuşulmuyor, konuşulsa bile yanlış anlaşılmalar yaşanıyor.

Eski yıllarda toplum böyle değildi. Ben 1979 yılında mesleğe başladığımda çok farklıydı. 80’li yıllarda bu durum çok yavaş başladı. 90’lı yıllarda hızlandı ve 2000’li yıllarda giderek arttı ve son 5 yılda da tavan yaptı. Ekonomik koşulların bozulması, parlamentoda siyasetçilerin hoşgörüsüz konuşmaları, bir birleri ile anlaşamamaları ve medyada görülen öfkeli davranışlar insanları olumsuz etkiliyor.

“İDARECİLERİN İSTEDİĞİ

GİBİ BİR GENÇLİK OLUŞTU”

Psikiyatrist Bekir Ceylan, toplumun dinamiği, geleceğin kurucusu olan gençliğin durumu ile ilgili olarak da gözlemlerini şöyle dile getirdi: Gençlik ise, idarecilerin istediği gibi duyarsız, amaçsız, düşünmeyen, tartışmayan, ‘laylaylom’ dediğimiz bir yaşama biçimi içindeler. Apolitikler, kendi dünyalarının dışında bir dünyaya bakmayan, fark etmeyen, algılamayan, aşarı bencil, hiç bir sorumluluk almak istemeyen bir gençlik var. Gençlerin cinselliği algılayışı da sağlıklı değil. Gençler, 70’li yıllarda cinselliği platonik yaşardı, duygusallık ön plandaydı. Maddi değil manevi duygular vardı, sevgi ön plandaydı. Şimdi duygular kaybolmuş, sevgi yok olmuş durumda. Oysa cinsellik sadece seks değil. Gençler sadece maddi düşüncelerle hareket ediyor. Günümüz gençliği, cinselliği sadece seks olarak algılıyor. Çabuk vazgeçiyor, hemen partnerini değiştiriyor. Oysa her şey cinsellik değil. Çetin Altan’ın bir sözü var; ‘hayatım boyunca yaşadığım seks 15 dakika’…

ÇÖZÜM: “EĞİTİMDE KÖKLÜ BİR REFORM”

Dr. Bekir Ceylan, “Bütün bu olumsuzluklara rağmen çözüm nedir? ” sorusunu ise, “Toplumda eğitim seviyesi yükseltilmeli, ilk okuldan itibaren ailelerle beraber yapılmalı bu eğitim. Büyük bir eğitim reformu şart” diye yanıtladı. Dr.Ceylan, toplumsal eğitim düşüncesi ile belediyelerin düzenlediği etkinliklerle ilgili eleştirilerini de dile getirdi. Dr.Ceylan, “Balıkesir’e son günlerde bazı uzmanlar, konuşmacılar davet ediliyor. Ben bu kişiler için ‘turist’ diyorum. Turist gibi geliyorlar, konferanslarını verip gidiyorlar. Oysa yerelde olan kişiler, o yöre ile iletişim halinde, her bölgenin kendine has sorunları var. Diyarbakır yereli ile Balıkesir yereli aynı mı? “ dedi. Cemil Yurtman

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.