Balıkesir Merhaba Gazetesi

TOPRAK ANALİZLERİ İÇİN DESTEK

TOPRAK ANALİZLERİ İÇİN DESTEK
15 Nisan 2015 - 0:06

Genel

Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, 2015 yılı Çiftçi Kayıt Sistemine dahil olan çiftçilere alan bazlı olarak mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapıldığını belirtti. Arazilerde gübre desteklemelerinden yararlanılabilmesi için Bakanlıkça yetkilendirilmiş laboratuvarlarda toprak analizi yapılmasının zorunlu olduğunu söyledi.

Başkan Kula, 50 dönümden büyük arazilerde toprak analizinin zorunlu 50 dönümden küçük arazilerde ise üreticiye dekar başına 2,5 lira destek verildiğini söyledi. Balıkesirli üreticilere verimliliklerini arttırmaları için toprak analizi yapmaları çağrısında bulunan Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula “Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu 2015 tarım desteklemelerini belirledi. Mazot destekleme peyzaj ve süs bitkilerinde 3.3, hububat yem bitkileri, baklagiller, sebze ve meyvede 4.85, yağ tohumu bitkilerinde 7.9 lira. Gübre desteklemeleri ise peyzaj ve süs bitkileri 4.75, hububat yem bitkileri, baklagiller, sebze meyvede 6.6, yağlı tohumlu bitkilerde 8.25 lira olarak açıklandı’ dedi.
EN ÇOK DESTEK BAKLİYATA
Bu yıl tarım desteklemelerinin en çok arttırıldığı ürün grubu bakliyat oldu. Kuru fasulye, nohut ve mercimekte uygulanan kilo başına 10 kuruş destekleme primi %100 artış ile 20 kuruşa çıkarılıyor. Tarımsal destekleme bütçesinin en önemli kalemlerinden birisini oluşturan prim destekleri kapsamında sadece bakliyat ürünlerinde artış yapılırken diğer 14 üründe ise hiçbir artış yapılmadı. Kütlü pamuk primi geçen yıl olduğu gibi 55 kuruş olarak belirlendi. Ayçiçeği desteği kilo başına 30 kuruş, aspirde 45 kuruş, kanolada 40 kuruş, dane mısırda 4 kuruş, buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikalede 5 kuruş, zeytinyağında 70 kuruş, soya fasulyesinde 50 kuruş, çeltikte 10 kuruş fark ödemesi yapılacak. Yaş çay da geçen yıl olduğu gibi 12 kuruş prim verilecek.

SÖZLEŞMELİ ÜRETİM
Geçen yıl aspir, kanola ve soyada sözleşmeli üretim yapan çiftçilere dekar başına ödenen 10 liralık destek bu yıl 15 liraya yükseltildi. Yağlık Ayçiçek üretimi de bu kapsama alındı. Yağlık ayçiçeğini sözleşmeli olarak üreten üreticiler 2015 ürünü için dekar başına 15 lira destek alacak.

MALAK DESTEĞİ İLK KEZ UYGULANACAK
2015 yılında anaç sütçü sığırda hayvan başına yılda 225 lira, anaç etçi sığırda 350 TL, anaç manda da 400 TL destek verilecek. Ayrıca sütçü ve kombine ırklar ve melezleri anaç sığır soy kütüğü ilavesi olarak 75 TL ödeme yapılacak. Manda yavrusu malak desteği ilk kez bu yıl uygulanacak ve malak başına 150 lira destek verilecek. İlk kez 2014 yılında 500 ve üzeri küçükbaş hayvan sayısına sahip işletmelere verilen 5.000 TL çoban desteği, bu yıl 300 küçükbaş ve üzeri anaç hayvana sahip işletmelere ödenecektir. Koyun ve keçide hayvan başına destek 2 liralık artış ile 20 liradan 22 liraya çıkarıldı. Islah amaçlı süt kalitesinin desteklenmesi projesi kapsamında her bir sığır için süt içeriğinin tespit amacıyla yapılan analizler için 50 lira destekleme yapılacak. Manda, koyun ve keçi sütü desteklemeleri, Bakanlığın belirleyeceği dönemler ve birim fiyatlar üzerinden ödenecektir. Su ürünleri yetiştiriciliği yapanlara kilogram başına alabalıkta 65 kuruş, çipura ve levrekte 85 kuruş destek verilecek.”HABER MERKEZİ

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.