Balıkesir Merhaba Gazetesi

TRABZON HURMASINA DİKKAT!

TRABZON HURMASINA DİKKAT!
04 Şubat 2015 - 0:08

Genel

Balıkesir ve çevresinde yetiştiği bilinen yabani Trabzon hurması sindiriminin zor olması nedeniyle sağlık problemi yaratıyor. Sevgi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Erol Önal konuyla ilgili olarak karın ağrısı, midede dolgunluk hissi şikayeti ile başvuran hastalara çare oldu.

Yabani hurmalar konusuna dikkat çene Genel cerrah Önal, problem yaşayan çiftle ilgili olarak tedavi yöntemleri ile hastaları sağlığına kavuşturdu. Hastanede müşahede altına alınan çifte yapılan endoskopi neticesinde her ikisinin de midesinin yarısını kaplayan ileri derecede sertleşmiş kitleler tespit edildi. Tedaviyi başarıyla gerçekleştirerek hastaların uzun süredir yakındıkları şikayetlerine son veren Op. Dr. Erol Önal “Halk arasında yabani Trabzon hurması olarak bilinen persimmon isimli bitki mide ve ince bağırsakta kümeleşip sertleşerek önemli sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Yedikleri Trabzon hurması nedeniyle uzunca bir süre şiddetli karın ağrısı yaşayarak hastanemize gelen bu iki hastamıza acil olarak endoskopik müdahalede bulunduk. Gerçekleştirdiğimiz endoskopi esnasında midelerinde adeta taş haline gelen kitlelere rastladık. Endoskopik olarak bu kitleleri parçalayarak çıkardık ve patolojiye gönderdik. Parçalanamayan kısımlar için ise tıbbi tedavi önerdiğimiz hastaları bir ay sonrası için kontrole çağırdık ve taburcu ettik. “dedi. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.