Özel HaberlerGörüntülü HaberlerGündemİlçe Haberleri

Balıkesir Berlediyesi Yıkım Anları

Balıkesir Belediye Binasının Bitemeyen Yıkımı 18’inci Gününde

Trafiği Kilitleyen Yıkım 18’inci Gününde

Balıkesir Belediye Binasının Bitemeyen Yıkımı 18’inci Gününde

BETON DİLE GELDİ! TRAFİK TEK ŞERİT

Trafiği Kilitleyen Yıkım 18’inci Gününde Balıkesir’de Belediye binası yıkımına 17 Haziran’da başlandı. Kurban bayramına denk gelen yıkım sırasında 17 ve 23 Haziran tarihleri arasında yol trafiğe kapandı. Tarih 1-2-3- 4 Temmuz yıkım hala sürüyor. Gecikmenin asıl nedeni ise yıkılan binadan çıkan değerli malzeme ayrıştırma işleminin, taşıma alanında değil bizzat binanın yerinde gerçekleşmesi.

Hafriyat Uzadı
Beledi̇ye Bi̇nasinda Hafri̇yat

EN İŞLEK CADDE’DE SAĞLIKSIZ YIKIM

Şehrin en işlek caddesinde en geç bir haftada bitebilecek yıkım hala sürüyor. Cadde de tek taraflı trafik akışı sürdürülürken yıkımın özensizce yapıldığı, ayrıştırma işlemininse halk sağlığını tehdit edici nitelikte olduğu belirtiliyor. Kullanımda olan yoldan yürüyerek geçenlerse toz nedeniyle öksürerek yürüyor. Havaların sıcak ancak esintili olduğu bugünlerde, toz taşımı uyarıları yapılırken bina yıkımının tozu da beraberinde geliyor.

Ayrıştırma İşlemi İnşaat Alanında Yapılıyor
Ayriştirma İşlemi̇ Yapinin Kendi̇ Yeri̇nde Gerçekleşi̇yor

Şehrin Göbeğinde Halk Sağlığı Ne Durumda?

Vasıf Çınar Caddesi’nin İzmir yönü trafiğe kapatıldı. Bursa istikameti tek şerit üzerinden gidiş – geliş olarak kullanılıyor. Belediye binasında kullanılan demirlerin betondan ayrıştırılma işlemi yıkım süresini uzatıyor. Hafriyatın buradan taşınarak başka bir yerde ayrıştırma işleminin yapılması gerekirken şehrin göbeğinde ayrıştırma işleminin yapılıyor olması hem gecikmeye neden oluyor, hem de halk sağlığını tehlikeye atıyor. Bu hatalı işlem şekli de bir çok Soruyu akıllara getiriyor.

Trafik Yağmurla Beraber Felç
Beledi̇ye Bi̇nasi Yikimi Trafi̇ği̇ Etki̇li̇yor

Teknik Bilimsel ve Halk Sağlığı Boyutu  

Balıkesir’e 40 yıldan fazla hizmet veren Belediye binası yıkım işleminin hala tamamlanamaması yolu her gün kullanan vatandaşların isyan etmesine neden oluyor. Ayrıca, durağa yaklaşmaya korkan bazı şoförler yıkım nedeniyle yuttukları tozdan şikayetçi. Teknik, bilimsel ve halk sağlığı düşünülmeden yapılan Belediyenin bu çalışmaları bugünlerde fazla dikkat çekiyor. “Karesi ve Altıeylül Belediyeleri’nin boşalttığı eski hizmet binasının yıkımına başlandı ancak bitiremediler” diyen vatandaşlar yıkımın biran önce tamamlanmasını istiyor.

Bina 40 Yıldır Hizmet Verdi
Belediye Binasında Yıkım Gerçekleşti 40 Yıldır Hizmet Veren Bina Artık Yok

Ayrıştırma Neden Hafriyat Alanında Yapılıyor

Teknik olarak, yıkımı yapılan binadan ortaya çıkan molozun, önce belirlenen başka bir alana taşınması ve orada değerli malzemelerin ayrıştırılması gerekiyor. Ancak şehrin göbeğinde yıkımı yapılan binanın molozu taşınmadan yine şehrin göbeğinde ayrıştırma işlemi yapılıyor. Bu da hem trafiğin kilitlenmesine yol açan gecikmeyi beraberinde getiriyor, hem de tehlikeleri beraberinde getiriyor. Vatandaşlarda bundan ötürü “ayrıştırma neden yıkım alanında yapılıyor?”  diye soruyor.

18 Gündür Bitmedi
Balıkesir Belediye Binasının Bitemeyen Yıkımı 18’Inci Gününde

Yükleniciye Müsamaha Dikkat Çekici!

Haftalarca söküm çalışmalarının yapıldığı binanın yıkımına 17 Haziran’da başlanmıştı. 1980’li yılların başında inşa edilen ve 40 yılı aşkın hizmet veren bina, depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle alınan kararla birlikte “YIKILACAK” binalar listesine girmişti. Bayramın birinci günü iş makinelerinin etrafını sardığı binanın önce 3 ve 4. kat kolonları kırıldı. Bu durumla birlikte yapının Vasıf Çınar Caddesi’ne bakan bölümünde çökme oluştu. En üst kattan başlaması gereken yıkım işleminde, alt kat kolonlarının kırılması ayrıştırma işlemini akıllara getirirken, Hafriyat işini alanlara gösterilen müsamahada dikkat çekici boyuta erişti.

40 Yıldır Kullanımda Olan Belediye Binası Yıkıldı
Belediye Binası Depreme Dayanıksız Olduğu Için Yıkıldı

Balıkesir’de 9 İlçe Karanlığa Bürünecek

Semra Aman Akyürek

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu