Notice: Trying to get property 'display_name' of non-object in /home/merhaba/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/generators/schema/article.php on line 52

Balıkesir Merhaba Gazetesi

Tribünde bile sportmen değiliz

Tribünde bile sportmen değiliz
10 Kasım 2014 - 0:10

Genel

Spor yapmayı sevmiyoruz…

Kırklı yaşlardan sonra göbek çevremizin yağlanmasını endişelenmeden doğal karşılayan insanlarız…

37 bin nüfuslu Liechtenstein Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri… Ülke nüfusunun üçte biri kayıtlı sporcu. Basketboldan futbola, tenisten atletizme kadar sporun her dalında lisanslı olarak yerini alıyor.

Türkiye nüfusu ise 75 milyonu bulmuş durumda. Toplam 619 bin 789 lisanslı sporcu görünüyor, ancak bu sayının 122 bin 744’ü faal olarak spor yapıyor.

Özetle söylemek gerekirse; bizde lisanslı aktif sporcu nüfusumuza oranla bindelikli dilimlerde kalıyor.

Ne yürüyüşü seviyoruz. Ne spor sahalarını… Ne koşmayı düşünüyoruz ne de çoluk çocuğumuzla birlikte basketbol sahasında çember dövmeyi.

Halı sahalarda futbol oynayan orta yaş kuşağını imrenerek seyrederken, “Aman dikkat et, ayağın kırılmasın” diye öğüt vermekten öte sporu konuşmuyoruz bile.

Diyeceğim o ki bizde spor denilince akla hemen futbol geliyor.

Futbol seyircisi olmayı, bir takımın taraftarı olmayı sporla ilgilenmek olarak algılayan bir milletiz.

O nedenle istatistiklerde futbol seyircisi açısından ilk 20 ülke arasında yerimiz var. Futbolun beşiği İngiltere’de maç başına ortalama seyirci 35 bin 858… Son yıllarda “Futbol 11 kişi ile oynanan ve sonuçta Almanlar’ın kazandığı spor oyunudur” diye yorumlanan Almanya’da seyirci ortalaması 42 bin 491 olarak belirleniyor.

Avrupa’nın büyük ülkelerinin ve Çin’in kalabalık nüfusunun ardından Türkiye ortalama 10 bin 181 seyirci ile ilk 20 ülke arasında yerini alıyor.

***

Almanya’da 42 bin 491 seyirci ortalaması ile oynanan maçlarda futbol zevkinin ve taraftar olmanın, takımlarını desteklemenin dışında çirkin hiçbir davranışa rastlanılmıyor.

Sahaya meşale atılmıyor

Futbolculara küfür edilmiyor

Aynı zamanda futbolcu da seyirciye el kol hareketi yapma nezaketsizliğinin içine girmiyor.

Kıran kırana geçen maçların ardından bile futbolcular maç bitiminde birbirlerini kutlayarak sahayı terk ediyor.

***

Bütün bunları niye yazdım? Dortmund – Galatasaray maçının bir diliminde sahaya yağan meşalelerin bizim gibi insanları ne kadar üzdüğünü vurgulamak için. Galatasaray tesadüfi bir gol yemiş ama kötü futbol oynamıyor. 1-0 geride olmasına rağmen her an gol atabilir. Kaldıki atmasa da olur.

Ama sahaya yanıcı maddeler atılıyor ve futbolcuların oyuna olan ilgisi yok ediliyor. Galatasaray kulübüne ağır para cezası, belki de seyircisiz oynama cezası getirilerek bir ağır darbe vuruluyor.

Kendini bilmez fanatiklere kendini bilen ve gerçek taraftar olanlar engel olmazlarsa futbol sahalarında seyirci olmayı beceremeyen ülkeler arasında ilk sıraya yerleşiriz.

Ülkenin vatandaşları olarak spor yapmıyoruz, bunu anladık. Tribünde bile sportmen değiliz, bunu da anladık.

Bari spor yapanlara engel olmayalım!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.