Balıkesir Merhaba Gazetesi

Truva Atı Kazdağı Göknarları’ndan Yapılmış

Truva Atı Kazdağı Göknarları’ndan Yapılmış
22 Kasım 2021 - 12:35

Truva Atı Kazdağı Göknarları’ndan Yapılmış

Çanakkale’nin görsel simgeleri arasında yer alan Truva Atı’nın Kazdağları’nda yetişen Kazadağı Göknarı ağaçlarından yapıldığına inanılıyor. Prof. Dr. Fatih Satıl, “İnanışa göre, mitolojiye göre Kazdağı Göknar’ının odunundan yapılmışlar” dedi.

Mitolojide tarihin akışını değiştiren Truva Savaşının önemli aktörlerinden birisi olan Truva Atı binlerce yıl sonra bile ayrıca büyük ilgi görüyor. Çanakkale’nin görsel simgeleri arasında yer alan Turva Atı’nın Kazdağları’nda yetişen ve ayrıca bölgeye endemik tür olan Kazdağı Göknarları’ndan yapıldığına inanılıyor.

Çoğunluğu Çanakkale’nin Yence ve Bayramiç ilçesinde bulunan Kazdağı Göknarları hakkında bilgi veren Balıkesir Üniversitesi Biyoloji, ayrıca Botanik Anabilim Dalı Prof. Dr. Fatih Satıl “Kazdağları ekosistemi açısından oldukça zengin. Bunlar içinde ayrıca en büyüleyici orman eko sistemi göknarlar. Bu göknarları yılın dört mevsimi harika bir şekilde izlemeniz ve görmeniz mümkün. Boyları 20 metre ile 60 metre arası değişen göknarlar ülkemizde Karadeniz, Marmara ve Güney Anadolu Toroslarda yetişmekte. Kazdağları’nda yetişen göknarın özelliği ise ülkemize endemik olması. Her dem yeşil, pramidel bir taç yapısıyla ayrıca izleyenleri büyüleyen bir görüntüsü var” dedi.

Kazdağı Göknarları’nın koruma altına bir endemik tür olduğunu ifade eden Prof. Dr. Satıl “Önemli bir ağaç o nedenle Kazdağları içerisinde 250 hektarlık bir alan ayrıca tabiat koruma alanı olarak tescillenmiştir. Burada devasa anıt niteliğinde göknarları görme şansına sahipsiniz” dedi.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.