TeknolojiTürkiye Gündemi

TSK Personeline TikTok Kullanımı Yasaklandı

TSK'nın TikTok yasağıyla birlikte, güvenlik ve gizlilik önlemleri artırılarak, personelin korunması ve disiplinin sağlanması hedefleniyor.

TSK Personeline TikTok Kullanımı Yasaklandı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeline TikTok kullanımının yasaklanmasıyla ilgili yeni düzenlemeler yürürlüğe girdi. Bu karar, TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edilen bir kanun teklifiyle hayata geçti. TikTok yasağı, TSK personelinin güvenlik ve gizlilik risklerine karşı korunması amacıyla alındı.

Yeni düzenlemeler arasında TikTok yasağı dışında birkaç önemli madde daha bulunuyor. Bunlardan biri, 1999 yılı sonrası sigortası başlayan ve 1 Şubat 2018 sonrası Yüksek Askeri Şura kararı ile kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilen personele, yaş şartı aranmaksızın 25 hizmet yılını tamamlaması halinde emekli aylığı bağlanması.

Tsk Personeline Tiktok Kullanımı Yasaklandı
Tiktok Kullanımı Yasaklandı

Astsubay meslek yüksekokullarında eğitim gören öğrencilerden sağlık durumu nedeniyle okuldan çıkarılanlar hariç, diğer nedenlerle çıkarılanlar devlet tarafından yapılan masrafların iki katını ödeyecek. Disiplinsizlik nedeniyle askeri öğrencilikten çıkarılanlar ise hesaplanacak tazminat miktarının dört katını ödemek zorunda kalacak.

Ayrıca, savunma sanayisi alanında faaliyet gösteren firmaların denetimi daha hızlı ve etkin bir şekilde Milli Savunma Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek. TSK modernizasyonu ve savunma sanayisinin geliştirilmesi için kullanılan özel gelirlerin yetersiz kalması durumunda, ödenek ekleme yetkisi Cumhurbaşkanına verilecek. Sözleşmeli erbaş ve erlerin kadroları ile uzman erbaşlığa geçiş işlemleri, Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülecek.

Bu düzenlemelerin amacı, TSK personelinin güvenlik ve gizlilik risklerine karşı korunması ve savunma sanayisinin etkin bir şekilde denetlenmesi.

Tsk Personeline Tiktok Kullanımı Yasaklandı

Haber: Bülten

MGK’da Yapay Zeka Değerlendirmesi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu