Balıkesir Merhaba Gazetesi

TÜKETİCİ ÇARESİZ

TÜKETİCİ ÇARESİZ
16 Mart 2016 - 10:10

Genel

TÜKETİCİ ÇARESİZ

Tüketiciyi Koruma Derneği Balıkesir Şubesi, 15 Mart Tüketici Hakları Koruma Günü kapsamında bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Başkan Av. Necdet Bayhan, dolandırıcılık faaliyetlerinin arttığını belirtirken bu konuda tüketicilerin çaresiz kaldığını ifade etti.

 

Dolandırıcılık konusunda uzman bir kadro oluşturulması gerektiğini belirten, Şube Başkanı Av. Necdet Bayhan, tüketici sorunlarını ve dolandırıcılık faaliyetlerini değerlendirdi. Basın açıklamasının sürpriz konukları ise CHP İl Başkanı Ender Biçki ve CHP Karesi İlçe Başkanı Onur Ayan oldu.

Ankara’da meydana gelen hain saldırıyı lanetlediklerini ifade eden Başkan Necdet Beyhan, vatandaşların yaşam hakkının tehdit altında olduğunu dile getirdi. Başkan Bayhan, ‘Bunun arkasında olan kim olursa olsun tüm destekçileri lanetliyoruz. İnsanların can güvenliğinin olduğu bir Türkiye diliyoruz.’ Dedi.

‘Yaşam Hakkımız Kalmadı’

Ankara Kızılay meydanında gerçekleşen terör eylemi hakkında açıklamalarda bulunan Tüketiciyi Koruma Derneği Balıkesir Şube Başkanı Av. Necdet Bayhan, ‘ Onlarca yurttaşımızın hayatını kaybettiği bu vahşi saldırıyı tümüyle kınıyorum. Türkiye’ye yönelik olan ve can güvenliğimizin ortadan kalktığı, katliamlar zincirinin bir parçası olarak görüyorum. Tüketici haklarının öncelikle yaşam hakkına dayandığını ve Türkiye’ de yaratılan korku ve dehşet ortamında yaşam hakkının tehdit altında olduğu bir gerçek. Yaşam hakkının tehdit altında olduğu bir ülkede tüketici haklarının gerçekleşmesi imkansız hale gelecektir. Öncelikle iktidar ve muhalefet yaşam hakkını tehdit eden bu olayları durdurmakla  görevli. Bu çatışma ortamı, insanların günlük ve sosyal hayatını endişe altında geçirmelerine neden oluyor’  ifadelerini kullandı. Başkan Necdet Bayhan, ülke içindeki barışın mutlak suretle gerçekleşmesinin her şeyin ön koşulu olduğunu sözlerine ekledi.

‘Terör Eylemini Lanetliyoruz’

Başkan Av. Necdet Bayhan, ‘Bu savaş, nefret ve kin söylemleri bir an evvel ortadan kaldırılmalı. Birlik ve beraberliğimiz, ülkedeki tüm hakların kullanılmasının ön koşuludur. Bu terör eylemini lanetliyoruz. Bunun arkasında olan kim olursa olsun tüm destekçileri lanetliyoruz. İnsanların can güvenliğinin olduğu bir Türkiye diliyoruz’ dedi.

‘Tüketici Hakları Geriye Doğru Gitti’

Türkiye Tüketici Haklarının son bir yıldan itibaren geriye gittiğini ifade eden Başkan Necdet Bayhan, ‘İnsanlar genel haklarını kullanamaz hale geldi. İktidar bu hakları kolaylaştıracağına her anlamda zorlaştırıyor. Elektrikten bankalara kadar şirketler tüketiciyi sömürmeye başlamıştır. Gelir dağılımındaki adaletsizlik en başta gelmektedir. Türkiye’nin en temel meselesi budur. İnsanlarımızın yüzde 75’i açlık sınırındadır. İnsanların alım gücü giderek düşmüştür. Türkiye’de gelir adaleti sağlanmadan haklar kullanılamıyor. Şirketler bu ortamda tüketiciyi rahatlıkla sömürüyor’ ifadelerini kullandı.

‘Banka Şikayeti Fazla’

Gazetecilerden gelen soruları cevaplayan Başkan Necdet Bayhan, ‘TÜKODER’e en fazla şikayet hangi konuda geliyor?’ sorusunu şu şekilde yanıtladı. ‘Derneğimize gelen şikayetler arasında en yoğun olanı banka şikayetleri Gelen şikayetlerin yüzde 80’i sonuca ulaşmıştır’ dedi. ‘Bu konuda en büyük sorun BDDK adlı kurumda tüketici temsilcilerinin olmaması. Bunun mutlak suretle yasal bir düzenlemeye kavuşması gerekiyor. Burada alınan kararlara tüketicinin de katılması gerekiyor. Tüketici yasasında bununla ilgili bir madde sağlandığı taktirde daha doğru adımlar atılacaktır.’ Dedi.

‘Bilgi Edinme Yasası İşletilmiyor’

Önemli sorunların bir tanesinin de bilgi edinme yasasının işletilmemesi olduğunu söyleyen Başkan Necdet Bayhan, ‘Bilgi edinme yasası işletilmiyor. Kamusal alanla ilgili olan bu tip tekeller açık yasa hükmü müeyedelerinin açık olmaması nedeniyle bilgi edinilemiyor. Anlaşılmıyor. Bu yüzden davaların uzaması problemi oluyor. Tüketici hakem heyetleri bu durumda tıkanıyor ve ağır hak ihlalleri oluşuyor. Bu süreç bilinçli yönetiliyor ve iktidar bu sürece doğrudan dahil oluyor. Bunlar iktidar ve muhalefetin görevidir. En kısa zamanda bu sorunun çözülmesi gerekiyor.

‘Dolandırıcılık Faaliyetleri Arttı’

Telefonla dolandırıcılık faaliyetlerinin son dönemde arttığını söyleyen Başkan Necdet Bayhan, ‘ Bu dolandırıcılık faaliyetleri son derece yaygın. Bu işleri polis dışında takip edebilecek merkezi bir kurum yok. Dolandırıcılar bu faaliyetleri yaygın olarak yapabiliyorlar. Bu dolandırıcılıkların bir an evvel çözülmesi için uzman bir kurumun derhal kurulması gerekiyor. Biz bu durumu köşemizden, ve basından iletmeye çalışıyoruz. Bu sadece polisin halledebileceği bir durum değil. Bunun için uzman kadrolarla birlikte belli bir kuruluşun oluşturulması gerekiyor. Bu da elbette parlamentonun görevi.  Bu konuda tüketici çok çaresiz. Milyonlarca tüketici bu duruma düşüyor. Çözüm gerekiyor.’ Dedi.

Tüketim Çılgınlığı

Başkan Necdet Bayhan, ‘Tüketim çılgınlığı iktidarın ürettiği bir projedir. Tüketilen ürüne ve fiyata göre insanlar toplumda statü kazanmaya çalışıyor. İnsani değerler yerine tüketim değerleri ortaya çıkıyor. Bu tüketim alışkanlıkları politikalarla destekleniyor. AVM’ler tüketim tapınakları haline geldi. İnsanlar borçlandırılarak tutsak hale getiriliyor. Özgürlükler bu borçlandırılma ile ellerinden alınıyor. Devlet borçlanıyor, insanlar da borçlanıyor. Bu konuda yasal düzenlemeler var elbette ama bu düzenlemeler kontrol edilemez durumda.’ Dedi. Tüketici örgülerine destek verilmediğini söyleyen Başkan Bayhan, bunun tek çaresinin örgütlenmek olduğunu sözlerine ekledi.

‘Sağlıklı Çevre Haktır’

Paşaköy’de yapılması planlanan termik santral’e karşı çıktıklarını ve imza kampanyası düzenlediklerini söyleyen Tüketiciyi Koruma Derneği Başkanı Necdet Bayhan, ‘Yaşam hakkı en temel haktır.’ Dedi. Sivil Toplum Kuruluşları ve Demokratik Kitle Örgütleri ile birlikte 10 bin imza toplayarak yürütmeyi durdurma davası açtıklarını söyleyen Başkan Bayhan umutlu gelişmeler beklediklerini dile getirdi.

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.