Balıkesir Merhaba Gazetesi

TÜKODER Uyardı “Dikkat İnternet Alışverişlerinde Dolandırılabilirsiniz”

TÜKODER Uyardı “Dikkat İnternet Alışverişlerinde Dolandırılabilirsiniz”
14 Aralık 2021 - 16:27

TÜKODER Uyardı “Dikkat İnternet Alışverişlerinde Dolandırılabilirsiniz”

Tüketicileri Koruma Derneği Balıkesir Şubesi internetten dolandırıcılık olaylarının artması nedeniyle basın açıklaması yaptı. Tüketicileri internette alışveriş yaparken dikkatli olmaya davet eden TÜKODER Balıkesir Şube Başkanı Kemal Büyükışık, güvenilir sitelerden alışveriş yapmaları gerektiğini ifade ettiler.

Sosyal medya paylaşım ağları üzerinden bazı sitelerin ürün sattıktan sonra tüketicilerin cayma hakkını kullanmasını fırsata çevirenlerin bulunduğunu söyleyen TÜKODER Balıkesir Şube Başkanı Kemal Büyükışık, karşılaşılan dolandırıcılık olaylarına dikkat edilmesini istedi. Tüketicilerin bir ürünü satın aldıktan sonra cayma ve 14 gün geri iade etme hakkının bulunduğunu belirten Kemal Büyükışık, hiçbir satıcının ürünü kargoyla gönderdikten sonra teslim alınmayan gönderiler için icra takibi başlatamayacağını dile getirdi.

“SİZİ İCRAYA VERİRİZ DİYE TEHDİT EDİYORLAR”

TÜKODER Balıkesir Şube Başkanı Kemal Büyükışık yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Tüketicilerin, özellikle internetten alışveriş yapan vatandaşların son zamanlarda karşılaştığı bir olumsuz durumdan bahsetmek istiyorum. İnternet üzerinden bir ürün sipariş ediyorsunuz, size kargo ile geliyor ancak ürünü almaktan vazgeçiyorsunuz ve kargoyu teslim almıyorsunuz, daha sonra satıcı size mesaj atıyor; ürünü teslim almazsanız sizi icraya veririz! Bu taktik son zamanlarda giderek popüler hale geldi.

“TÜKETİCİ NASIL ALDATILIYOR”

Vatandaşlar bu tür butik satıcılardan bir ürün satın alıyor, örneğin çanta, parfüm, eşarp, teşbih, takı veya cep telefonu… Satıcı bu ürünü kapıda ödemeli olarak vatandaşın adresine gönderiyor. Vatandaş ilk etapta hiçbir ücret ödemiyor. Ürün vatandaşın kapısına gelecek teslim aldıktan sonra ücretini ödeyecek. Ancak bazen vatandaşlar ürünü almaktan vazgeçiyor ve kargoyu teslim almıyor. İşte burada satıcı devreye giriyor ve kargoyu teslim almazsanız hakkınızda icra takibi başlatacağız, sizi icraya vereceğiz veya sizi avukatlarımıza sevk ettik gibi SMS veya Whats app mesajları ile tüketiciyi tehdit ediyor!

“BU DURUMDA NE YAPILMALI”

Şimdi buradan vatandaşlara bilgilendirme yapıyorum. Bu tür ürünleri teslim almayın. Size gönderilen kargoyu teslim almazsanız kargo alıcısına iade olur. Eğer öyle bir şey olsaydı herkes birbirine kargo gönderir ve teslim almadı diye icraya verirdi. Tüketicilerin internet üzerinden yaptığı her türlü alış veriş te ürün tüketiciye teslim olana kadar tüm masraf ve sorumluluk satıcı veya sağlayıcıya aittir. Bunların büyük bir çoğunluğu dolandırıcı ya da firmaların kendi elamanıdır. Tüketiciden ne koparırsak kardır mantığından hareket ediyorlar.”

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.