Dünyadan Haberler

Tüm Gözler 3 Haziran’da!

Güneş Sistemi'nin altı gezegeni, 3 ve 4 Haziran'da gökyüzünde nadir bir görsel şölen sunacak. Tüm gözler bu tarihte...

Tüm Gözler 3 Haziran’da!

3 ve 4 Haziran 2024 tarihlerinde Güneş Sistemi’nin altı gezegeni, gökyüzünde nadir görülen bir manzara oluşturmak üzere hizalanacak. Merkür, Mars, Jüpiter, Satürn, Neptün ve Uranüs, “gezegen geçidi” olarak bilinen bu özel hizalanma, yaklaşık bir hafta boyunca her sabah gün doğumundan önce görülebilecek.

Birden fazla gezegenin aynı anda gökyüzünde görülmesi sık rastlanan bir olay olmasına rağmen, altı gezegenin aynı hizaya gelmesi oldukça nadirdir. Bu gezegenler düz bir çizgi oluşturmasalar da, çarpıcı bir görsel şölen yaratacak kadar yakın olacaklar.

Tüm Gözler 3 Haziran'Da!
3 Haziran

Merkür, Mars, Jüpiter ve Satürn’ü çıplak gözle izlemek mümkünken, Uranüs ve Neptün diğer gezegenlere göre çok daha sönük oldukları için net görülebilmeleri için dürbün veya teleskop gerekecek.

Bu nadir olay, Haziran ayının başında, gün doğumundan yaklaşık bir saat önce gözlemlenebilecek ve bir hafta boyunca her sabah izlenebilecek. Bu tür hizalanmalar, önümüzdeki aylarda da devam edecek. 28 Ağustos 2024 ve 18 Ocak 2025 tarihlerinde yine büyük, altı gezegenli hizalanmalar şafak öncesi saatlerde gözlemlenebilecek. Ayrıca, 28 Şubat 2025 akşamı tam bir gezegen hizalanması gerçekleşecek ve diğer yedi gezegenin tamamı aynı anda gökyüzünde belirecek.

Tüm Gözler 3 Haziran'Da!
Gökyüzü Olayı

Nasıl İzlenir?

Gezegenlerin bu nadir buluşması, 3 Haziran’da dünyanın birçok yerinden görülebilecek. Gezegenlerin doğuş ve batış saatleri, bulundukları yerin konumuna bağlı olarak değişiklik gösterecek. Bu bilgileri elde etmek için çeşitli telefon uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Bu uygulamalar, gezegenlerin tam konumlarını ve saatlerini belirleyerek bu nadir gökyüzü olayını kaçırmamanızı sağlayacak.

 

 

Haber: Bülten

50 Ülke Arasında Türkiye Üçüncü Sırada!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu