Balıkesir Merhaba Gazetesi

TÜM İNSANLARA MEKTUP

TÜM İNSANLARA MEKTUP
10 Mart 2015 - 0:02

Genel

Ayşebacı Şehit İsa Yavaş İlkokulu’ndaki öğrencilere Değerler Eğitimi’nde işledikleri konularla ilgili olarak mektup yazmalarını istedik. Sayfalarımızı okuyan okurlarımız için yazmalarını istediğimiz satırlarda büyük küçük herkese düşüncelerini yazdılar.

 BUKET BAYDAR: Sevgili kardeşim, Dünyada sen ve ben yokuz bir sürü insanlar var bu yüzden herkes birbirine sevgi göstermelidir. Ama hiç kimde birbirine sevgi göstermiyor. Çünkü hep kavgalar var. Neden diye sorarsan bu dünyada sevgi yok derler. İnsanlar birbirine sevgi göstermezse sevgi diye hiç bir şey kalmaz. İşte derler ya hep birbirine sevgi gösterin derler bizler ve diğer insanlar birbirine sevgi gösterirse çok güzel olur. Keşke hep insanlar kendilerinden başka insanlara güzel karşılarsa sevgi gösterse ne güzel olur deriz ama göstermiyoruz. Hep böyle güzel dünya olsa çok mutlu olurum, sende mutlu olursun. Ama işte güzel bir dünya yok sevgi yok hiçbir şey yok bu dünyada ancak kavga var neden böyle çünkü hiç kimse birbiriyle anlaşamıyor. Çünkü o kişilerde anlaşamıyor. Bu dünyada ne sevgi var ne de huzur insanlar birbirine sevgi göstermeliler. Anlayışlı olmalılar. Ama o da yok neden böyle üzülürüm ama üzülmek bizim elimizde o bize bağlı şuan neden sevgi yok anlayış yok bunların hiçbiri yok bizde kavga edenleri uyaralım bu biraz azaltacaktır. Ama elimizden geleni yapmalıyız.

FIRAT KARADENİZ: Sevgili kardeşim, Sana bu mektubu gelecekten yazıyorum ve denilen bir şeyin kalmamış olması burada sevgi ve saygı kalmamış, birbirlerine argo kelimeler söylüyor. Bazı insanlar ise “Bu hayat çekilmez” deyip üzülüyorlar. Eminim şu an orada tek bir fabrika yok. Her yer yemyeşil arabalar egzozlarına filtre taktırıp küresel ısınmayı engelliyor. Sana anlatacaklarım bu kadar sevgilerle.

FURKAN ŞEN: Yardımlaşmak çok önemlidir. Benim kardeşim anneme yemek yaparken yardımcı olur. Evi toplamaya yardımcı olur. Her işe yardımcı olur. O herkese sevgiyle saygıyla, neşeyle davranır. Annemin bir dediğini iki etmez. Kardeşim hasta olunca o bana sevgiyle saygıyla bakar. Benim en çok sevdiğim kişi kardeşim. Sevgili kardeşim benim sana ne kadar teşekkür etsem azdır. Sevgi ve saygı dolu olduğun için teşekkür ederim sevgili kardeşim. Eğer sana kötü davrandıysam beni affet kardeşim.

JALE GÜNEŞ: Sevgili Dostum, Sevgi denilen şey mesela bir arkadaşınız bir hata yapmıştır. Onun kötüleyerek değil de onun ne için böyle yaptığını anlayarak onu kötü karşılamadan hatasını telafi etmek için ondan özür beklemeliyiz. Her insan herkesi sevecek diye birşey yoktur. Ama ona saygı göstermeliyiz. En sevdiğimiz insan ile hiç sevmediğimiz insan arasındaki fark saygı ve sevgidir. Sonuçta herkes birbirini sevmez ama bu insana saygıyla yaklaşmalıyız. Sevmiyorsan bile onun kalbini kırmamalıyız. Kendimize kötü bir şey söylendiği zaman çok inciniyorsak kendimizi onun yerine koyup kendimize yapılmasını istemediğimiz şeyi  ona yapmamalıyız.

MELİKE KORKMAZ: Kardeşim; Biliyor musun? Bazı insanlar dünyaya ne için geldiklerini bile bilmiyorlar. Bence öğrenmekte istemiyorlar. Hani sonbaharda yapraklar sararıp dökülürler, parçalanıp ölürler ya, işte insanlarda aynen öyle. Dünyaya gelip çocuk oluyorlar, büyüyorlar ve gençlik çağlarına geliyorlar. Bir bakmışsın evlenmişler. Çoluk çocuk torun tombalak sahibi olmuşlar. Öyle bir gün gelip çatmış ki, gözlerini dünyaya yummuşlar. Geride kalan sevdikleri ya da akrabaları onların ardından ya çok iyiydi ya da çok kötüydü diye bahsederler. İşte bu yüzden dünyada yaşadığımız her an çok önemli. Sevgi ve saygı çerçevesi içinde yaşaması gerekir insanın. Hayat birçok güzel sözden oluşur. Önemli olan bunları yerinde ve zamanında kullanabilmek. Hani çok büyük acılar yaşanır, yorulursun pes etmek istersin ama çevrendeki insanlar sana destek olur ve yıkılmazsın. Dayanışmadır bu. Sana dayanak olanlara teşekkür etmelisin. Bu da güzel bir sözdür. Teşekkür hayatın birçok yerinde kullanılır. Mesela rica yani lütfen demekte öyle. Sevgi bir ağacın köküdür. Zaten yapraklarında da içinde sevgi olan her nazik söz vardır. Sen bu sözleri söylersen Allah katında yükselirsin. Sen de büyüklerine saygılı ve küçüklerine sevgili davran olur mu? Ne de olsa bir gün hepimiz öleceğiz. Bu yüzden geride bıraktığımız değerlerimiz çok önemli. Onları yaşatmalıyız. Yaşatmalıyız ki geride kalanlarımız da kullansınlar. Muylu olsunlar. Çünkü hepimiz mutlu olmayı hak ediyoruz.

RECEP ÇAVDAR: Sevgili Dostum, Sevgi dünyadaki en önemli kavramdır bence, eşi benzeri olmayan insan sevgisi, hayvan sevgisi, doğa sevgisi, insan sevgisi biraz ele alırsak ilk iş anneden başlar. İlk doğduğumuz andaki ilk kucağına aldığı zamanki duygu, sevgi ve heyecandır. Zaten dünyada sevgiden önemli bir şey var mı? Hayvan sevgisi bile ucu açık bir konu, sokaklarda onlar için su kapları koyuyor belediye. Fakat insanlar (insan demek içimden gelmiyor) onları içine sigara pet şişe peçete gibi malzemeler atıyorlar. Peki niye? Onlarında bir canlı olduğunu unutmamalıyız. Hayvan sevgisinin asıl amacıdır zaten onlarında bizim gibi oldukları tek farkımız düşünebiliyoruz. Doğa sevgisi ise sadece orman olmamalı doğa sevgisi denilince herkesin aklına ilk orman gelir. Fakat her yer gelmeli akla. Sokaktaki bir ağaçlı alan bile doğaya girer. Sevginin anlamı büyük söylemesi kısadır. Sevgisiz bir hayat düşündüğümüz zaman kin ve nefret değimlidir sadece hayat. Sevgisiz hiçbir şeyiz. Sevgi olmasa biz olmayız.

SERAY BAYDAR: Sevgili Kardeşim, Sen hep sevgili ve dürüst bir çocuksun. İnşallah hep böyle gidersin. Çünkü rüyamda seni kötü bir çocuk gibi gördüm hiç güzel değildin. Herkese kötü davranıyorsun yerlere çöp atıyorsun herkesi kendine benzetiyorsun ve çöp kutularını deviriyorsun. Okula gitmiyorsun. Giden çocuklarda geri çeviriyorsun bugün okul yok diye.. Çocuklarda okula gitmiyorlar derslerinden geri kalıyorlar ve de sen sihirli olmuşsun elini kaldırdığın an insanlar fareye dönüşüyorlar. Bu yüzden senin aklın başına gelmiş hiç yerlere çöp atmıyorsun. Yerlere çöp atanları uyarıyorsun herkes sen öyle yapıyorsun diye çok şaşırıyorlar küçük çocuklara hep seni örnek veriyorlar. Gözümü açtığımda sen büyümüşsün sana rüyamda olanları anlattım sen çok şaşırdın. “A ben mi ben mi?” diye şaşırdın.

SEREN BOZ: Sevgili Kardeşim; Yardımlaşmak çok güzel bir davranıştır. Eğer yardımlaşmak olmazsa hiç kimse birbirine yardım etmez. Herkes kendisi için yaşar ve bu iyi bir davranış olmaz. Ancak yardımlaşmayı herkes kullanır ve birbirine yardım ederlerse dünyamız çok güzel sevgi ve saygıyla dolar. Fakat sevgisiz, saygısız yardımlaşma olmayan bir dünyada ise hiç huzur olmaz herkes kötü olur. Ama iyi huzurlu bir dünya varken kötü sevgisiz saygısız bir dünyayı seçmeleri bence çok kötü. Ne yazık ki bazı insanlar yardımlaşma olmayan dünyayı seçiyorlar. Yardımlaşmak güzel bir davranıştır. Herkes birbirine yardım eder, güzel sözler söyler. Biz büyükler küçüklere sevgi saygı ve bir çok şey öğretmeliyiz ki biz öldükten sonra dünyada kötü davranışlar değil de sevgi saygı olan bir dünya kalsın.

YAĞMUR EROĞLU:  Kardeşim, bu mektupta sevgiden bahsedeceğim. Geçen günlerde bir haber gördüm de iki kardeş birbirine zarar vermiş. Bunların için hiç sevgi kalmamış. Nasıl insanlar var sevgi nedir hiç bilmez mi bunlar? Gelecekte sevgi olmayan bir dünya olursa herhalde yaşanmaz bir yer olur. Sen bunun için ne yapmalısın? Sevgiyi yaşatmamız lazım. Bence ilk önce çevremizi bilinçlendirmekle başlayalım. Gelecekte sevgi olmayan bir dünya düşünüyorum da hiç kimse birbirini sevmez, herkes birbirini incitir, yaralar, kardeş kardeşiyle bile geçinemez. İnsanlar belki kendi ailelerini bile sevmezler ve daha neler neler. Bunun için sevgiyi yaşatmalıyız. Mektupta sevgiden bahsetme nedenim sevgi temel değerimiz olduğu için. Şimdi de sana saygıdan bahsedeceğim. Aslında bu dünyada saygının olmaması ve sevginin olmaması aynı şeylerdir. Yani sevgi olmazsa bütün bunlar da olmaz. İnsanlar saygı olmazsa büyüklerine hiç saygı göstermezler ve buda onları çok üzer. Evet saygıdan da kısaca bahsettim. Tekrar sevgi konusuna dönelim. Sevgi olmazsa saygı olmaz, paylaşmak olmaz, hoşgörü olmaz demiştim. Hoşgörü de çok önemlidir. Tabi sevgiden sonra. Ben iyi ki de sevgi var diye şükrediyorum. İnsanların iyi ki de içinde sevgi var. İçinde sevgi olmayanlar bu duygudan mahrum kalıyorlar ve ben onlara bu duyguyu tatmadıkları için çok üzülüyorum. Benim içimde sevgi her zaman var. Umarım senin içinde sevgi vardır. Çünkü sevgi dünyadaki en güzel şeydir.

YUSUF FİDAN: İnsanlardaki sevgi gittikçe tükeniyor. Yolda giderken ağaca bakıyorum iki kuş görüyorum. Birbirine sevgi gösteren iki arkadaş İlerleyen zamanlarda yine o iki kuşu görüyorum ama kavga ediyorlar. Sanki onlardan birisi sevgiyi söküp almış gibi insanlarda böyle. İnsanları sevgiden uzaklaştırmayı değil daha da yakınlaştırmayı daha da kolay bir yolu olsa keşke. Ama bir yolu olabilir insanlara sevgi temalı etkinlikler, birbirlerine şiirler ve mektuplar. Dünyada sevgi olmadığı herkesin birbirinle kavga etmesi hırsızlıkların olması ve daha bir çoğu karanlık bir dünyayı düşünmek istemezsin galiba. Umarım ilerleyen günlerde sevgi ve saygı daha da artar hırsızlıklar kavgalar olmazsa belki  de polislere bile gerek kalmaz. Çevreye zarar verenler pişman olurlar umarım dünyada daha fazla barış, sevgi, saygı elde edilir.

HAZIRLAYAN: FATMA KARA

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.