Balıkesir Merhaba Gazetesi

TÜRK EĞİTİM VAKFINDA YOĞUN DÖNEM

TÜRK EĞİTİM VAKFINDA YOĞUN DÖNEM
25 Eylül 2015 - 0:28

Genel

TEV yoğun bir döneme girdi. Üniversite ve Liselere kayıt dönemi ile birlikte burs dönemi başvurularının da başladığını belirten TEV Balıkesir Şube Başkanı Jale Bayraktar TEV’in hizmetlerine değindi ve öğrenciler için bursların yanında, kız öğrencilere yurt imkânlarını da sağladıklarını belirtti.

TEV’DE BURS BAŞVURU DÖNEMİ
TEV Balıkesir şubesinin başarılı ismi Jale Bayraktar  Türk Eğitim Vakfı’nın çalışmalarını anlatarak verilen hizmetlerin bağış karşılığında olduğunu söyledi. Öğrenciler için burs dönemi diyerek yapılan ve yapılacak olan önümüzdeki dönem faaliyetlerini aktardı .Bayraktar B.MERHABA’ya yaptığı açıklamada, ‘Bu ay bizim yoğun bir ayımız. Eylül’de Üniversite ve Liseler için burs başvuruları başladı.30 Eylüle kadar sürecek. Burs başvurusu nasıl yapacağını bilemeyen öğrencilerimize yardımcı oluyoruz. 5 Ekim ve 30 Ekim arasında da Üniversitelerde mülakatlarını yapıp  Vakıf Genel Müdürlüğümüzün belirlemiş olduğu kontenjanlara göre öğrenci seçmelerini yapacağız.’d edi. Bayraktar şöyle konuştu: 2015-2016 yılında da toplam Lise, Soma şehitlerimizin çocukları ve Üniversite öğrencilerimiz olmak üzere 7 Bin civarında öğrencimize bu yılda umut olmaya devam edeceğiz. Birde Üstün Başarı Burslarımız var ilk 5 bine giren öğrenciler arasında burada da 60 kadar öğrencimize burs verilecek. Türk Eğitim Vakfının Gebze’de TEVİTÖL İnanç Türkeş Lisesi var orada okuyan öğrencilerden de bir kısmına burs veriyoruz bir kısmı da kendi imkânları ile okuyorlar. Balıkesir Şubesi olarak Balıkesir Üniversitesindeki öğrencilerimize de destek olmaya çalışıyoruz. Çeşitli aktivitelerimiz oluyor birlikte yapıyoruz Tiyatro, sinema gibi etkinliklere ücretsiz katılım hakkı tanıyoruz.
TEV AKADEMİ
Bayraktar konuşmasında TEV Akademiye de değinerek, Geçen yıl Türk Eğitim Vakfı, TEV Akademi’yi kurdu. Büyükşehirlerde yapılan çeşitli seminerler, eğitim bilgilendirme toplantıları ile ilgili onlara mail adreslerine link gönderilerek oradan eğitim almaları sağlanarak fırsat eşitliği sağlanmaya çalışılıyor ’dedi ve Bu yıl Balıkesir’de Eğitim Fakültesi ve Fen Fakültesindeki öğrencilerle ortak toplantılar planlıyoruz bir başka STK ile ilgili bilgilerini de yakında vereceğiz’ ifadelerini kullandı.
TANIŞMA TOPLANTILARI
Birbirine yakın Fakültelerdeki öğrencilerimizin tanışması kaynaşması için bölüm bölüm kendileri ile çaylı toplantılar yaptık. Balıkesir’deki şirketimizin sponsorluğunda Ayvalık’ta bir gezi yaptık. TEV olarak bağışçılarımızın ardından toplu olarak her Ramazan ayında mevlit okutuyoruz. Balıkesir Şubemizin rahmetli 4 olan bağışçımızın kendi adına hatim indirilmesi ile ilgili bir vasiyeti var orada da şöyle dedik; Harcadığımız eğitime gitsin ve Kuran Kursunda öğrencilerimiz hatim indirdi. Alaca mescitte te mevlit okuttuk. Hem esnaf hem de üye arkadaşlarımızdan katılımlar oldu. Şirketlere yaptığımız ziyaretlerimiz devam ediyor.
BURS FONLARI OLUŞTURUYORUZ
‘Her ay 150 lira 9 ay boyunca verirseniz ve bunu m 4 yıl yapacak olursanız Vakıflarımızla bir protokol yapılıyor. Belli bazı özelliklerini seçerek bir burs fonu oluşturuyoruz. Balıkesir’de şurada mühendislik okusun kız veya erkek olsun gibi. 450 lira verirse Üniversite bursu,150 lira verirse Lise bursunu sizin adına bir fon kurulmuş olarak vermiş oluyoruz. Trabzon, İzmir ve Ankara’da kız öğrencilere yönelik yurtlarımız var. Kız öğrencilerimize yönelik yurtlar var ve Burada belirli kontenjanlar ayrılarak ücretsiz öğrencilerin barındırılması sağlanıyor. Her ay 450 ila 650 arasında aylık ödemelerle bir kız öğrencimizin barınmasını da bu yardımı yapan sağlamış oluyor.’ SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.