EkonomiGündem

Türk Gıda Sektörü ABD Pazarında Yükselişte

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ve Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, ABD pazarında güçlü bir varlık gösterdi. 23-25 Haziran tarihlerinde New York'ta düzenlenen Summer Fancy Food Show Fuarı'na katılan Türk ihracatçılar, yeni ticari fırsatlar yakaladı.

Türk Gıda Sektörü ABD Pazarında Yükselişte

Turk Gida Sektoru Abd Pazarinda Yukseliste 1

ABD Pazarında Türkiye’nin Etkisi Artıyor

Türk gıda sektörü, dünyanın en büyük gıda ürünleri ithalatçısı konumundaki ABD pazarında etkisini artırmaya devam ediyor. Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 2023 yılında 680 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek önemli bir başarı elde etti. Aynı dönemde Türk su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü ise ihracatını 123 milyon dolara çıkararak dikkatleri üzerine çekti.

2 Binden Fazla Firma Katıldı

New York’ta gerçekleşen fuar, 60’tan fazla ülkeden 2 binden fazla firmanın katılımıyla gerçekleşti ve 30 binden fazla ziyaretçi ağırladı. Türkiye Milli Katılım Organizasyonu çatısı altında düzenlenen etkinlikte, Ege İhracatçı Birlikleri’ne bağlı 35 firma, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar, mamuller, su ürünleri ve hayvansal mamuller gibi çeşitli sektörlerden ürünlerini sergiledi.

Turk Gida Sektoru Abd Pazarinda Yukseliste 2

“Hedefimiz doğrultusunda önemli adımlar attık”

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Muhammet Öztürk, fuarın Türkiye için önemine değinerek, “ABD’ye yönelik ihracatımızı artırma hedefimiz doğrultusunda önemli adımlar attık. Türk gıda ürünleri, Amerikalı tüketicilerin beğenisine sunularak yeni ticari bağlantılar kuruldu” dedi.

“Hedefimiz, sektörümüzün ABD pazarındaki payını daha da genişletmek”

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği ise levrek, çipura, peynir çeşitleri ve Türk somonu gibi ürünlerini başarıyla tanıttı. Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Girit, “ABD pazarında elde ettiğimiz başarılarla Türkiye’nin su ürünleri ihracatını önemli ölçüde artırdık. Gelecek dönemde hedefimiz, sektörümüzün ABD pazarındaki payını daha da genişletmek” şeklinde konuştu. Türkiye’nin New York Başkonsolosu Reyhan Özgür ve ticaret müşavirleri, Türk stantlarını ziyaret ederek Türk gıda ürünlerinin tanıtımına destek verdiler.

Turk Gida Sektoru Abd Pazarinda Yukseliste 3

Haber: Bülten

Balıkesir’de Mayıs Ayı İhracat ve İthalat Rakamları Düşüşte

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu