Gündemİlçe Haberleri

Türk Havacılığının Kaleleri Balıkesir’de

Balıkesir, Türk havacılığının kalesi olarak anılan 9'uncu Ana Jet Üs Komutanlığı, vatanın ve hava sahasının korunmasına yönelik donanımlı pilotlar yetiştirerek 82 yıldır Türk havacılığına hizmet veriyor.

Türk Havacılığının Kaleleri Balıkesir’de

Turk Havaciliginin Kaleleri Balikesirde 1

Kuruluş ve Tarihçe

Çorlu 5’inci Tayyare Alayı 1’inci Keşif Bölüğünün 22 Temmuz 1942’de Balıkesir’e intikal etmesiyle kurulan birlik, 1951’de tugay seviyesine çıkarıldı ve T-33 uçaklarının envantere girmesiyle ilk jet üssü olarak faaliyet göstermeye başladı. 1953 yılında ise birliğe 9’uncu Ana Jet Üs Komutanlığı adı verildi.

Eğitim ve Yetişen Pilotlar

Komutanlık bünyesindeki 193’üncü Öncel Filo Komutanlığı’nda yaklaşık 8 aylık zorlu bir eğitimden geçen öğrenciler, donanımlı savaş pilotları olarak görevlerine başlıyor. İzmir Çiğli’deki 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’nda eğitimlerini tamamlayan öğrenciler, Balıkesir’e gelerek F-16 eğitimlerine başlıyorlar. Teorik derslerin yanı sıra, Standart/Simülatör ve Akademik Eğitim Filo Komutanlığı’nda uçuş eğitimi alan öğrenciler, öğretmenleri ile birlikte F-16’larda uçuş deneyimi kazanıyorlar.

Turk Havaciliginin Kaleleri Balikesirde 2

Başarı ve Gurur

“Şahinleri en iyi biz yetiştiririz” parolasıyla hizmet veren bu okuldan mezun olan subaylar, F-16 pilotu unvanıyla kıtalarında başarıyla görev yapıyorlar. 191’inci Jet Filo Komutanlığı ise Türk hava sahasının korunması için 7 gün 24 saat esasına göre alarm reaksiyon görevlerini üstleniyor ve teröristle mücadele harekatını başarıyla icra ediyor.

Komutanların Mesajları

Balıkesir 9’uncu Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Cihangir Kemal Yüzçelik, 26 Nisan Dünya Pilotlar Günü’nde pilotlarla bir araya gelerek yaptığı konuşmada, Türk pilotlarını ve havacıları minnet ve saygıyla anarak, onların gösterdiği fedakarlık ve başarıyı vurguladı. Aynı şekilde, 191’inci Jet Filo Komutanı da Türk pilotlarının milletin gurur kaynağı olmaya devam edeceğini belirtti.

Geleceğe Yönelik Mesajlar

193’üncü Öncel Filo Komutanı, kursiyerlere seslenerek Türk havacılığının köklü geçmişini ve bugünkü başarılarını vurguladı. Genç pilotlara, vatan savunmasına katkı sağlama ve Türk havacılığının gelişimine katkıda bulunma çağrısı yaptı. Ayrıca, bütün hava şehitlerinin ve vatan için toprağa düşmüş bütün şehitlerin saygı ve minnetle anıldığı vurgulandı.

Haber: AA

Balıkesir 9. Ana Jet Üssü’nde Bayram Sevinci

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu