Balıkesir Merhaba Gazetesi

Türk Ocakları 103 yaşında

Türk Ocakları 103 yaşında
28 Mart 2015 - 1:38

Genel

25 Mart 1912 yılında kurulan Türk Ocakları, 103. yaşını kutladı. Türk Ocakları Balıkesir Şubesi’nin her hafta gerçekleştirdiği sohbetin bu haftaki konu ise ‘103. yılında Türk Ocağı ve Türk Milliyetçiliği’ oldu. Sohbeti Türk Ocakları Balıkesir Şube Başkanı İsmail Acar gerçekleştirdi.
İsmail Acar, Türk Ocakları’nın tarihini açıklayarak başladığı konuşmasında “196 Tıbbiye öğrencisinin tarihî bildirisini destekleyen dönemin önde gelen aydınları, 1912 yılının Mart ayında Türk Ocağı’nı resmen kurdular” dedi.

“Türk Ocakları’nın çeşitli tarihî dönemlerdeki konumu ve etkileri belirtilirken, özellikle Millî Devlet’in kuruluşunda oynadığı rol, Mustafa Kemal’in fikir ve düşüncelerini çok net şekilde ortaya koyması açısından büyük önem taşıyor” diyen İsmail Acar, “Gazi, Büyük Zafer’den sonra henüz İzmir’deyken Hamdullah Suphi’ye talimat veriyor ve Türk Ocakları’nın yeniden faaliyete geçirilmesini istiyor. Böylece 1922 yılı bitmeden Ankara ve Bursa’da Ocaklar açılıyor.

Mustafa Kemal Paşa, yeni Devlet’in kültür politikalarını, Türk Ocakları üzerinden yürütmek istediğinden, gerekli maddî ve manevî yardımları en geniş ölçüde sağlıyor; şubelerin bütün Anadolu sathına yayılmasını teşvik ediyor. Atatürk’ün Ocakları ziyaretleri sırasında yaptığı konuşmalar, Türkiye Cumhuriyeti’nin millîyetçi eksen üzerinde kurulduğunun somut belgeleri niteliğindedir” şeklinde konuştu. Türk Ocakları’nın günümüzde en az kuruluş yıllarındaki kadar, fikri ve toplumsal bir ihtiyaç olduğunu belirten İsmail Acar, “21. yüzyılda büyük iç ve dış problemlerle karşı karşıya bulunan, sadece kendi alanında değil, bütün Türk Dünyası’nda tarihî sorumlulukları olan Türkiye, kuruluşunun temel ilkelerini özenle korumak mecburiyetindedir” dedi.
İsmail Acar, konuşmasının sonunda Alparslan Türkeş’in 18. ölüm yıldönümü sebebiyle 2 Nisan’da Salim Başaran tarafından ‘Alparslan Türkeş’ konulu bilgisayar sunumu yapılacağını belirtti.
TÜRKAV Balıkesir Şubesi Başkanı Dr. Necdet Önsöz ise TÜRKAV Balıkesir Şubesi olarak başarılı öğrencilere burs verdiklerini söyledi. Önsöz, bugün Türk Ocakları Kadınlar Koluyla beraber kermes düzenleneceğini belirterek, herkesi kermese davet etti. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.