Balıkesir Merhaba Gazetesi

TÜRK OCAKLARI 108 YAŞINDA

TÜRK OCAKLARI 108 YAŞINDA
12
25 Mart 2020 - 16:06

Türk Ocakları Derneği Balıkesir Şube Başkanı Tahir KORUCUOĞULLARI Türk Ocakları’nın 108. Kuruluş tılı nedeni ile ilgili bir mesaj yayınladı.

‘MİLLİ BİRLİĞİ SAĞLAMLAŞTIRDI’

Korucuoğulları yayınladığı mesajda, Türk Ocakları’nın, Türk Milli Varlığının yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı bir dönemde, bu acıyı yüreklerinde duyan dönemin milli şuur sahibi gençleri ve aydınlarının milliyetçilik zemininde teşkilatlandığını belirtti. Tür Ocaklarının Milli kültür ve ahlakın geliştirilmesi, milli birlik ve toplum yapısının sağlamlaştırılması amacıyla 25 Mart 1912’de kurulduğunu belirten Korucuoğulları, “kamu yararına çalışan en eski sivil toplum kuruluşudur” dedi.

108. YIL KUTLU OLSUN

Mesajda, “Müdafaa-i Hukuk hareketinin kurulması, Kuva-yı Milliye girişimleri, Milli Mücadele’nin başlaması ve en nihayet TBMM’nin kuruluşu Türk Ocaklıların eseridir. Türk Milliyetçiliği fikrinin yakın tarihteki en büyük başarısı Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşudur. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK yeni Türk devletinin kuruluşunda en çok Türk Ocaklılara güvendiğini sık sık ifade etmiştir. Türk Ocaklarının kuruluşundan bugüne kadar hiç değişmeyen gayesi; Türk Milletinin varlığı ile Türkiye Cumhuriyeti’nin milli ve üniter yapısını sonsuza kadar devam ettirmektir. Temel Misyonu; milli kültürümüzü, milli kimliğimizi, milli tarihimizi, milletimize ait bütün değerlerimizi ve kutsallarımızı savunmak olan Türk ocaklarına bugün dünden daha çok ihtiyaç vardır. Türk Ocaklarının 108. Kuruluş Yıldönümü Kutlu Olsun” ifadesi yer aldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.