Balıkesir Merhaba Gazetesi

Türk Ocakları 109 Yaşında

Türk Ocakları 109 Yaşında
24 Mart 2021 - 15:05

Türk Ocakları 109 Yaşında

Türk Ocakları Derneği Balıkesir Şube Başkanı Tahir Korucuoğulları Türk Ocakları’nın kuruluşunun 109. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

25 MART 1912’DE

Türk Ocakları Derneği Balıkesir Şube Başkanı Tahir Korucuoğulları Türk Ocakları’nın kuruluş yıl dönümde yayımladığı mesajda Ocak’ın 25 Mart 1912’de kurulduğunu söyledi. Korucuoğulları,“ Türk Ocakları Türk milli varlığının yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı bir dönemde, bu acıyı yüreklerinde duyan, dönemin milli şuur sahibi gençleri ve aydınlarının milliyetçilik zemininde. Milli kültür ve ahlâkın geliştirilmesi, milli birlik ve toplum yapısının sağlamlaştırılması amacıyla kurulmuş olan Ocak kamu yararına çalışan en eski sivil toplum kuruluşudur” diye konuştu.

 “TEMEL MİSYONU MİLLİ DEĞERLERİ SAVUNMAKTIR”

Korucuoğulları mesajının devamında ise şunları kaydetti: “Müdafaa-i Hukuk hareketinin kurulması Kuva-yı Milliye girişimleri, Milli Mücadelenin başlaması ve en nihayet Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşu Türk Ocaklarının eseridir. Türk Milliyetçiliği fikrinin yakın tarihteki en büyük başarısı Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşudur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk yeni Türk devletinin kuruluşunda en çok Türk Ocaklarına güvendiğini sık sık ifade etmiştir. Türk Ocaklarının kuruluşundan bugüne kadar hiç değişmeyen gayesi; Türk milletinin varlığı ile Türkiye Cumhuriyeti’nin milli ve üniter yapısını sonsuza kadar devam ettirmektir. Temel misyonu; milli kültürümüzü, milli kimliğimizi, milli tarihimizi ve ayrıca milletimize ait bütün değerlerimizi ve kutsallarımızı savunmak olan Türk ocaklarına bugün dünden daha çok ihtiyaç bulunuyor. Ayrıca Türk Ocakları’nın 109. kuruluş yıl dönümü kutlu olsun.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.