Balıkesir Merhaba Gazetesi

Türk Ocakları  “Bu Bildiri Hamakat Göstergesidir”

Türk Ocakları  “Bu Bildiri Hamakat Göstergesidir”
06 Nisan 2021 - 11:49

Türk Ocakları  “Bu Bildiri Hamakat Göstergesidir”

Türk Ocakları Genel Merkezi 104 emekli amiralin bildirisi hakkında açıklama yaptı.Açıklamada”15 Temmuz 2016 gecesi yaşanan ihanetin milletimizin hafızasında tazeliğini koruduğuna değinildi. Böyle bir ortamda, böyle bir bildiriyi yayımlamak, en iyi ihtimalle hamakat göstergesidir ”denildi.

“Bildiri Demokratik Hakların Ötesindedir”

Türk Ocakları Genel Merkezi bildiriye ilişkin Türkiye’nin meseleleriyle ilgili görüşlerini hür ve serbest bir şekilde açıklamak, her yurttaşın temel haklarındandır. Ancak, ülkemizin yakın tarihi; darbelerle, muhtıralarla örselenmiş demokrasisi dikkate alındığında, emekli üst düzey ordu mensuplarının toplu hâlde bildiri yayımlamalarının demokratik hakların kullanımının ötesinde algılanması kaçınılmazdır. İfadelerini kullandı.

“Fikir Ve İfade Hürriyeti”

Açıklamada ayrıca” Montrö Boğazlar Sözleşmesi hakkında kişiler, partiler, sivil toplum kuruluşları görüşlerini serbestçe ifade ederlerken bir grup emekli amiralin bu konu başta olmak üzere birtakım kaygı ve görüşlerini ortak bir bildiri ile duyurmalarını fikir ve ifade hürriyeti bağlamında değerlendirmek mümkün değildir ”denildi.

“Bu Açıklama Talihsiz bir Açıklamadır”

Türk Ocakları tarafından yapılan yazılı açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Kurmay eğitimi almış tecrübeli kişilerin, siyasi çağrışımları açık olan böyle bir bildiri yayımlamaları, Türk demokrasisi açısından son derce talihsiz ve tehlikeli olmuştur. Bildirinin gece yarısı yayımlanması, “milletimizin sinir uçlarıyla oynamak” sonucunu doğurmuştur ve bu kabul edilemez bir durumdur.”

“Harici Düşmanları Sevindirmekten öteye geçemezler”

“ Montrö Boğazlar Sözleşmesi hakkındaki tartışmalar gerekçe gösterilerek yayımlanan bildiri; yurt içinde, yurt dışında ve Mavi Vatan’da Türk Devleti’nin bekası için bütün gücüyle operasyonlarına devam eden Türk Silahlı Kuvvetleri’nin istek ve deruni gücünü olumsuz etkilemekten ve ülkemizin dâhilî ve haricî düşmanlarını sevindirmekten başka bir işe yaramamıştır. Bu yanlış bildiriye karşı gösterilen tepkilerin de demokratik hukuk devleti çerçevesinde olması, Doğu Akdeniz’de çok sıkıntılı bir süreçten geçtiğimiz bu dönemde, ordumuzun şevk ve isteği açısından vazgeçilmez bir zorunluluktur. “

“Darbeci Zihniyet 15 Temmuz’da Gömülmüştür”

“Unutulmasın ki; Türkiye Cumhuriyeti’nde darbe dönemleri geride kalmış ve darbeci zihniyet, 15 Temmuz gecesi, kahraman Türk Milleti tarafından bir daha geri gelmemek üzere tarihin sayfalarına gömülmüştür. Türk Ocakları olarak, Türk Milleti’nin millî iradeyi, demokratik hukuk devletini her zaman savunmaya devam edeceğine olan inancımız tamdır.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.