Balıkesir Merhaba Gazetesi

Türk Sağlık Sen Kadın Sağlık Çalışanlarının Sorunlarına Dikkat Çekti

Türk Sağlık Sen Kadın Sağlık Çalışanlarının Sorunlarına Dikkat Çekti
07 Mart 2022 - 14:28

Türk Sağlık Sen Kadın Sağlık Çalışanlarının Sorunlarına Dikkat Çekti

 

Balıkesir Türk Sağlık Sen Balıkesir Şube Başkanı Musa Bilal kadın çalışanların sorunlarına dikkat çekti. Pozitif mesajların metinlerde kaldığı, ancak saldırıların rutin hale geldiği bir dönemden geçildiğini belirtti.

 

“Acil Çözüm Bekleyen Sorunlar Var”

 

Toplumsal hayatta kadınlarımız ağır sorunlarla karşılaşıyor diyen Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Bilal; “Daha geçtiğimiz haftalarda hamile bir hemşire arkadaşımız görev yaptığı esnada karnı tekmelenerek şiddete uğradı, Bir kadın doktorumuz boğulmaya çalışıldı. İşte, evde, sokakta kısacası hayatın olduğu her alanda kadınların şiddete uğraması, üzerinde düşünülmekten ziyade acil çözüm üretilmesi gereken bir meseledir ”dedi.

 

“Sağlık Sektöründe Yönetici Kadın Sayısı Az”

 

Bir diğer çözüme kavuşturulması gereken sorununda çalışma hayatındaki olumsuzluklar olduğunun altını çizen Bilal, “ Kadınların % 76’sı işyerinde cinsiyeti nedeniyle ayrımcılığa maruz kaldığını düşünmekteyken, %67’si ise cinsiyetinden dolayı kendini dezavantajlı hissetmektedir. Sağlık sektöründe görev yapan kadın sayısı daha fazla olduğu halde, yönetici olarak görevlendirmelerde kadınlar parmakla gösterilecek kadar azdır.” şeklinde konuştu.

 

“Çözüm Önerilerimiz Net”

 

“Aşırı iş yükü, sonu gelmeyen nöbetler aile ve sosyal hayatlarını olumsuz etkilemektedir.  Sözleşmeli kadro gibi ucube istihdam modelleri aileleri ayırmaktadır. Çalışan annenin en önemli sorunlarından olan ve zaman zaman trajedilere yol açan kreş eksikliğine kamu çare üretmelidir. Süt ve gebelik izni süresi arttırılmalıdır. Kadınlarımızın çalışma hayatlarının aile ve sosyal hayatlarında karşılaştıkları sorunların çözümüne yönelik düzenlemeler yapılmalıdır.”

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Türk kadını omuzlar üstünde göklere yükselmeye layıktır.”

 

“Türk Sağlık-Sen olarak özellikle ifade etmeliyiz ki, kadın sağlık çalışanlarımızın her zaman yanlarında ve onların destekçisiyiz. Kadın kurultayları, araştırmalar ve anketler yaparak sorunları tespit ediyor ve çözüm öneriyor, üretiyoruz. Kadın komisyonlarımız aktif olarak illerimizde çalışıyor. Biz diyoruz ki kadın çalışanlarımız sizler; sorunların çözümü için sendikal mücadelede aktif olarak yer almalısınız. Hizmet kolumuzda görev yapan tüm kadın çalışma arkadaşlarımızı birlikte mücadeleye ve haklarımızı beraber kazanmaya çağırıyoruz. Sorunların çözülmesi, kadın çalışanlarımızın taleplerinin karşılanması temennisi ile tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarız.”Haber Foto Nursima Akyürek

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.