Balıkesir Merhaba Gazetesi

TÜRK SAĞLIK SEN SAĞLIK PERSONELİ TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİ

TÜRK SAĞLIK SEN SAĞLIK PERSONELİ TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİ
28 Ekim 2020 - 16:59

Türk Sağlık Sen Balıkesir Şube Başkanı Musa Bilal pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının durumuna yönelik bir açıklamada bulundu.

 

Türk Sağlık Sen Balıkesir Şube Başkanı Musa Bilal pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının durumuna yönelik ve sağlık çalışanlarının taleplerini dile getirdiği bir açıklamada bulundu. Başkan Bilal 50 bine yakın sağlık personelinin virüse yakalandığını ve 100’ün üzerinde personelin yaşamını yitirdiğini söylediği açıklamasında, “ Salgının tekrar artış gösterdiği şu günlerde Sağlık Bakanlığı çalışanların izinlerini iptal ederek yeni bir seferberlik başlatmıştır. Ancak sağlık çalışanlarının da dinlenmeye ihtiyaçları vardır, bu husus göz ardı edilmemelidir. Tüm sağlık çalışanları vatan, millet ve devlet için dün olduğu gibi bugünde fedakârca göreve hazırdır. Fakat bu süreçte önemli olan Bakanlığın ne yapacağıdır. Sağlık çalışanlarının beklentileri artık karşılanmalı, özlük hakları iyileştirilmelidir. Kırgın olan, tükenmişlik sendromu yaşayan  çalışanların motivasyonunu yükseltmek için bu şarttır.“ dedi.

 

“Kimseye ayrımcılık yapılamamalı”

 

Türk Sağlık Sen Balıkesir Şube Başkanı Musa Bilal tavandan ek ödemenin terk edilmesi gerektiğini ve acil olarak maaşa tek ödeme şeklinde bir zam yapılması gerektiğini ifade etti.  Musa Bilal açıklamasında, “Kadro bekleyen çalışanların talepleri karşılanmalı, 3600 ek gösterge hayata geçirilmelidir. Yıpranma payı makul bir düzeye getirilmeli, görevde yükselme sınavında mülakatta herkese aynı puan verilmeli, 2019 yılına ait izin hakları önümüzdeki yıla devredilmelidir.  Şiddete ağır yaptırımlar gelmeli, ehliyet ve liyakat esas alınarak bir sağlık yönetimi dizayn edilmelidir.  Hiç kimseye ayrıcalık yapılmamalı, ayrımcılık uygulanmamalıdır.” ifadelerinde bulundu.

 

“Bakanlık taleplerin gereğini yapmalı”

 

Başkan Musa Bilal, “Bakanlık alkış ve teşekkür yerine çalışanların taleplerine dikkat kesilmeli bunları karşılamak için de gereğini yapmalıdır.  Sağlık çalışanları madem tam bir seferberlik halindedir o halde sağlık çalışanları için her şeyi seferber etmek adına başta Bakanlık olmak üzere tüm kamu idaresi üzerine düşeni yapmalıdır. Süreç iyi dilek ve temenniler devrini çoktan geçmiştir. Somut adımlar atılmalı, kangrenleşen sorunlara çözüm üretilmeli, garabet düzenlemeler terk edilmelidir.” dedi.

 

“Birinci dalgada yapılan hatalar sürdürülmemeli”

 

Türk Sağlık Sen Balıkesir Şube Başkanı Musa Bilal açıklamasının devamında şöyle kaydetti:
“Sağlık Bakanlığı izin iptali konusunda gösterdiği eşitliği tüm çalışanların hak ve hukukları içinde titizlikle göstermelidir. Sağlık çalışanlarının sadece bunlar yapılırsa ağzı tatlanacak gönlü ferahlayacaktır. Aksi takdirde kuru laf, boş icraatlar devam ederse Sağlık ordusu büyük bir yara daha alacaktır. Pandeminin 1. dalgasında yapılan tüm hataları Bakanlık gözden geçirmeli ve yanlışta ısrarını sürdürmemelidir. Virüsün insanların birbirine yaklaştıkça yayıldığı nasıl bir gerçeklik ise sağlık çalışanlarının sorunlarına uzak kalındıkça meselenin içinden çıkılmaz bir hal alarak her yere olumsuz tesirleri olacağı da bir o kadar gerçektir.

 

“Özlük haklarında gerekli iyileştirmeler yapılmalı”

 

Maske virüsten koruyor ise de sağlık çalışanlarının sorunlarını maskelemek sağlık hizmetlerine zarar vermektedir. Kısacası beklentimiz özlük haklarında gerekli iyileştirmelerin bir an önce yapılmasıdır. Çünkü kantarın topuzu kaçmış, sabır taşı çatlamış, bardak ta dolup taşmıştır. Türk Sağlık-Sen olarak dün olduğu gibi bugün de hak ve hukuk mücadelemizi sürdüreceğiz. Çeyrek asrı aşan sendikal mücadelemizde hiçbir zaman geri durmadık. Her daim çalışanın yanında olduk olmaya da devam edeceğiz. Hak sahibine teslim edilene, sorunlar çözülene ve talepler karşılanana kadar durmayacağız.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.