Balıkesir Merhaba Gazetesi

Türk Sağlık Sen: “Ya Esnek Mesai Ya Emeklerimizin Karşılığı”

Türk Sağlık Sen: “Ya Esnek Mesai Ya Emeklerimizin Karşılığı”
02 Aralık 2020 - 16:55

Türk Sağlık Sen: “Ya Esnek Mesai Ya Emeklerimizin Karşılığı”

Balıkesir Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Musa Bilal “Yıllık izinleri durdurulan sağlık çalışanları görüldüğü kadarıyla kamu otoriteleri tarafından esnek çalışma süreleri düzenlemesine dahil edilmemektedir.”

Başkan Bilal Düzenlemeye Yönelik Konuştu

Balıkesir Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Musa Bilal kamuda esnek çalışma saatlerin uygulamasının sağlık personeli içinde uygulanmasını talep ettiklerini dile getiren bir açıklamada bulundu. Başkan Bilal, “Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile kamuda mesai saatleri 10.00-16.00 olarak belirlendi. Yıllık izinleri durdurulan sağlık çalışanları ise görüldüğü kadarıyla kamu otoriteleri tarafından bu düzenlemeye dahil edilmemektedir.” dedi.

 

“Sağlık çalışanları dinlenmeye en çok ihtiyaç duyan kesim”

 

Balıkesir Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Musa Bilal sağlık çalışanlarının dinlenmeye en çok ihtiyaç duyan kesim olduğunu dile getirerek, “Salgınla kahramanca mücadele yürüten çalışanların dinlenme ihtiyacı da mutlaka gündeme alınmalı, mesai saatleri buna göre ayarlanmalıdır. Sağlık çalışanlarının hizmetine ihtiyaç duyulduğu bir dönemdeyiz denilmekte ise ona göre esnek mesaiden mahrum kalınan süreler sağlık çalışanlarına nöbet ücreti olarak ödenmeli veya bu çalışmalar bir ikramiye tarzında ödeme planı ile ücretlendirilmelidir.” dedi.

 

“Emeğin göz ardı edildiği çalışma düzenini sürdürmek mümkün değil”

 

Bilal açıklamasında, “Hak verilmeyip, emeğin göz ardı edildiği bir çalışma düzenini sürdürebilmek sağlık çalışanları açısından mümkün değildir. Çalışanların ya dinlenme haklar verilmeli ya da bu emeklerinin karşılığı ödenmelidir. Mesele bu kadar basittir. İzin yok, Esnek Mesai yok, Dinlenme yok, alın terinin karşılığı yok denilerek nereye varılacaktır? Bunlar yoksa sağlık çalışanları için var olanın tarifi tükenmişlik sendromu, kırgınlık, kızgınlık ve bıkkınlıktır. Sağlık Bakanlığı personeline sahip çıkmalıdır. Çalışanını temel önceliği haline getirmelidir. Alkış veya tebrikle değil icraatla bunu göstermelidir. ” ifadelerine yer verdi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.