Balıkesir Merhaba Gazetesi

BAYRAM HEYECANSIZDI

BAYRAM HEYECANSIZDI
30 Ekim 2014 - 0:15

Genel

Cumhuriyet Bayramı törenlerine halkın katılımı geçmiş yılara göre daha azdı. ‘Kuvayi Milliye Şehri’nde bu ilgisizlik dikkat çekti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 91. yılı törenlerle kutlandı. Atatürk stadyumu önündeki Cumhuriyet Bayramı geçit resmi törenlerine vatandaşların katılımının önceki yıllara göre daha az olduğu, törenlerin heyecansız geçtiği gözlemlendi. Töreni izleyen vatandaşların arasında, geri planda duran askeri personelin sayısının fazlalığı da dikkat çekti.

Cumhuriyet Bayramı törenleri ilk olarak önceki gün Atatürk anıtına çelenklerin sunulması ile başladı. Gece ise Vilayet binası önünde lazer gösterisi yapıldı. Vilayet binasına yansıtılan lazer ve ışık gösterisinde Kurtuluş Savaşı  ve Cumhuriyetin kuruluşu anlatılmaya çalışıldı.  Gösteri okunan ezan sesi ile başladı. Atatürk’ün fotoğrafı, Atatürk’ün “Ya İstiklal Ya Ölüm!” sözü Türkiye Büyük Millet Meclisi’in duvarında da yer alan ve yine Atatürk’ün sözü olan “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözü Vilayet binasına yansıtıldı. Havai fişek gösterisi yapıldı. Bu görsel şöleni Vali Mustafa Yaman başta olmak üzere eşi Gülseren Yaman, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur,  Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, Kurum Amirleri, Şehit ve Gazi Aileleri, Sivil Toplum Örgütleri, Siyasi Parti Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş ile öğrenciler izledi.

Atatürk stadyumu önündeki törenler Vali Mustafa Yaman’ın halkın bayramını kutlaması ile başladı. Vali Yaman, tören konuşmasında “Milletimize eşsiz bir armağan olan Cumhuriyetimizin 91. yılını birlikte kutlamanın mutluluk, coşku ve heyecanı içindeyiz. Bu bayram hepimize kutlu olsun. 19 Mayıs 1919’da Ulu Önder Atatürk’ün Samsuna çıkarak Milli Mücadeleyi başlatıp, 29 Ekim1923 tarihinde de ‘Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare şekli Cumhuriyet idaresidir’ diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Milletimize bırakılmış  en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir” dedi. Konuşmasına İstiklal Marşı’ndan ‘Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım’ dizelerini bulunduğu dörtlüğü,  ardından  ‘bir başka şairimiz’ diyerek yine şair ismi vermeden Adana yöresi aşıklarından Abdulvahap Kocaman’ın ‘İstkiklal Harbinde biz bu vatanı/ Başı başa vererek kurtardık’ dizeleri ile başlayan destanından bir bölüm okudu.

Konuşmasında Cumhuriyeti, milletin ayakta tuttuğunu vurgulayan  Vali Yaman, “Milletimiz Cumhuriyeti benimsemiş ve bütün değerlerine sımsıkı sarılmıştır. ‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ ilkesi, devletin ve rejimin temelini oluşturmaktadır” dedi. Tören Vali Mustafa Yaman’ın konuşmasından sonra öğrencilerin şiir okumaları, okulların geçit resmi ile sona erdi. HABER: CEMİL YURTMAN

CUMHURİYET BAYRAMI’NDAN NOTLAR

Önceki gece vilayet binası duvarına yansıtılarak yapılan lazer gösterisi ezan sesleri ile başladı.

Cumhuriyet bayramını izleyenler, daha çok asker ve polisler ve aileleri ile geçit resmine katılan çocuklarını izlemeye gelenlerdi.

Cumhuriyet Bayramının geleneksel resepsiyonu Ankara’da iptal edilince Balıkesir’de de iptal edildi.

Vali Yaman, konuşmasında Atatürk’ün 10. yıl törenlerinde ki  vurguya benzetme yaparak, “Bu bayram hepimize kutlu olsun!” dedi.

 Bayramı izleyen halkın arkasında geri planda duran subay ve astsubayların çokluğu dikkat çekti.

 Vali Yaman tören konuşmasında Adana yöresi aşıklarından Abdulvahap Kocaman’ın Kurtuluş Savaşı dönemini anlatan destanını okudu.

Geçit resmi sırasında protokol, askerlerin taşıdığı Türk Bayrağı, Sancak geçerken ve Gaziler geçerken ayağa kalktı.

Törene erken gelen protokol üyesi CHP Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş oldu.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.