Dünyadan HaberlerEkonomiGündemSiyasetTürkiye Gündemi

Türkiye, FATF Gri Listesinden Çıkarıldı

OECD bünyesindeki Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından gri listeden çıkarılan Türkiye, uluslararası alanda büyük bir başarı elde etti. Bu gelişme, Türkiye'nin finansal sistemine olan güveni artıracak ve ekonomik istikrara katkı sağlayacak

Türkiye, FATF Gri Listesinden Çıkarıldı

OECD bünyesindeki Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından gri listeden çıkarılan Türkiye, uluslararası alanda büyük bir başarı elde etti. Bu gelişme, Türkiye’nin finansal sistemine olan güveni artıracak ve ekonomik istikrara katkı sağlayacak

Yerli Teknolojiyle Turkiyenin Deprem Riski Analizi 1

Singapur’un iki yıl süreyle üstlendiği dönem başkanlığında, 23-28 Haziran tarihlerinde düzenlenen 6. FATF Genel Kurulu tamamlandı. OECD’nin açıklamasına göre, FATF Genel Kurulu, kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadelede (AML/CFT) kaydedilen ilerlemeler nedeniyle Türkiye ve Jamaika’yı “gri liste” olarak bilinen “artırılmış izleme sürecinden” çıkardı.

Türkiye ve Jamaika’ya Tebrik

Genel Kurul, Türkiye ve Jamaika’nın stratejik AML/CFT eksikliklerini giderme konusunda kaydettikleri ilerlemelerden dolayı bu iki ülkeyi tebrik etti. Böylece Türkiye ve Jamaika, FATF’ın artırılmış izleme sürecine artık tabi olmayacak. Bir hafta süren FATF Genel Kurul toplantılarına, 200’ün üzerinde hükümet temsilcisi ve Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF), INTERPOL ve Egmont Mali İstihbarat Birimleri gibi gözlemci kuruluşlardan delegeler katıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Açıklama

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’nin gri listeden çıkarılmasının finansal sistemimize güveni daha da artıracağını belirterek, “Terörizmin finansmanı ve kara parayla mücadele kararlılıkla yürütülecek,” açıklamasında bulundu.

Maliye Kayit Disilikla Mucadele Devam Ediyor 3

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan Değerlendirme

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanının engellenmesine yönelik eylem planının başarıyla tamamlanması sayesinde Türkiye’nin gri listeden çıktığını belirtti. Yılmaz, “Bu karar, uluslararası yatırımcıların Türkiye’nin finansal sistemine olan güvenini artıracak ve ekonomimize olumlu katkılar sağlayacak,” dedi.

Cevdet Yilmaz Kimdir 3

Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın Yorumu

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, uygulanan ekonomi politikalarının Türkiye’nin uluslararası alandaki güvenirliliğini pekiştirdiğini vurguladı. Bolat, “FATF tarafından gri listeden çıkarılmak, uyguladığımız politikaların başarısını gösteriyor,” ifadelerini kullandı.

Omer Bolat Kimdir 2

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın Açıklaması

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından “Gri listeden çıktık” başlığıyla yaptığı açıklamada, Türkiye’nin listeden çıkmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, “Başta terör ve o hainlerin finansmanına yönelik olmak üzere, organize suç örgütleriyle, zehir tacirleriyle, göçmen kaçakçılığı organizatörleriyle, kara para aklayan suç odaklarıyla mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz,” dedi.

Bakan Yerlikaya Duyurdu Sadece Balikesirde 10 Kisi 1

İş Dünyasının Görüşleri

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin gri listeden çıkarılmasının olumlu bir gelişme olduğunu belirtti ve “Bu karar, ülke ekonomisinin doğru rotada ilerlediğinin teyididir,” dedi. Ankara Sanayi Odası Başkanı Seyit Ardıç, kararın ülke ekonomisi ve iş dünyası için sevindirici olduğunu vurguladı. Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran ise bu gelişmenin kendilerini son derece memnun ettiğini ve uluslararası arenada olumlu yansımalarının görüleceğini belirtti.

Türkiye’nin FATF gri listeden çıkarılması, uluslararası finansal sistemdeki güvenilirliğini artırarak ekonomik istikrara katkı sağlayacak önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Bu gelişme, Türkiye’nin uluslararası yatırımcılar nezdindeki imajını güçlendirecek ve ekonomiye pozitif yansımaları olacak.

Merkez Bankası Faiz Oranını Sabit Bıraktı

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu