Balıkesir Merhaba Gazetesi

“Türkiye işsizlikle mücadelede en başarılı ülke”

“Türkiye işsizlikle mücadelede en başarılı ülke”
24 Ekim 2014 - 16:17

Genel

 

İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Uzunkaya, “Türkiye, işsizlikle mücadelede iş gücü piyasası ve istihdam noktasında değerlendirildiğinde dünyada en başarılı ülke konumundadır” dedi.

İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya, Türkiye’nin, iş gücü piyasasında ve istihdam noktasında değerlendirildiğinde işsizlikle mücadelede dünyada en başarılı ülke konumunda olduğunu söyledi.

Uzunkaya, Türkiye’nin iş gücüne insan kazandırma ve istihdam konularında son yıllarda gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında önemli noktalara geldiğini belirtti.

İşsizlikle mücadelede gelinen noktanın sevindirici olduğunu anlatan Uzunkaya, “Türkiye, iş gücü piyasasında ve istihdam noktasında değerlendirildiğinde işsizlikle mücadelede en başarılı ülke konumundadır” diye konuştu.

Uzunkaya, Türkiye gibi büyük hedefleri olan bir ülke açısından bunu yeterli görmediklerini ifade ederek, Türkiye’nin 2008 yılında dünyada yaşanan ekonomik krizden en az etkilenen ülkelerin başında geldiğini kaydetti.

“İstihdam 7 yılda yüzde 23.9 arttı”

Rakamlara bakıldığında 2007 yılında 20 milyon 738 bin olan istihdam rakamının 2014 haziran ayı verilerine göre 26 milyon 586 bin kişiye ulaştığını vurgulayan Uzunkaya, 2007-2014 yılları arasında istihdamda sağlanan artışın 23.9 olduğunu söyledi.

Uzunkaya, Türkiye’nin bu oranla gelişmiş ülkeler arasında yüzde 20’nin üzerinde istihdam artışı sağlayan tek ülke olduğuna dikkati çekerek, bunun çok önemli ve anlamlı olduğunu ifade etti.

Uzunkaya, 2002 yılında İŞKUR aracılığıyla işe girenlerin sayısının 67 bin iken bu rakamın 2013 yılında 671 bin olduğunu anlattı.

Söz konusu rakamın bu yılın ilk 9 ayında 650 binlere ulaştığını dile getiren Uzunkaya, bu konuda ciddi mesafe alındığını söyledi.(AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.