Balıkesir Merhaba Gazetesi

Türkiye Kamu Sen Balıkesir Temsilcisi Baki Dünya Kadınlar Günü’nü Kutladı

Türkiye Kamu Sen Balıkesir Temsilcisi Baki Dünya Kadınlar Günü’nü Kutladı
06 Mart 2021 - 16:47

Türkiye Kamu Sen Balıkesir Temsilcisi Baki Dünya Kadınlar Günü’nü Kutladı

Türkiye Kamu Sen Balıkesir İl Temsilcisi Ahmet Baki  “8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Türkiye Kamu-Sen olarak kadınlarımızın toplumda hak ettiği yeri bulması açısından yapılacak tüm çalışmalara destek vereceğimizi ifade ediyoruz.” dedi.

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NÜ KUTLADI

Türkiye Kamu Sen Balıkesir İl Temsilcisi Ahmet Baki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesi ile bir mesaj yayımladı. Yazılı olarak açıklamada bulunan Ahmet Baki kadınların bu özel gününü kutlayan açıklamasında kadına yönelik şiddet. Ve her alanda cinsiyet eşitliği gibi konulara da yer verdi. Bunun yanısıra Baki açıklamasında şunları kaydetti:

 “SİVİ TOPLUM KURULUŞLARINA BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR”

“Kadınlarımızın, siyasette, çalışma hayatında, bilim ve sanatta, sporun çeşitli dallarında daha çok yer alması ve toplumsal hayatın her kademesinde kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri için bizim de içinde bulunduğumuz tüm sivil toplum kuruluşlarına büyük görevler düşmektedir. Ayrıca bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yıl 8 Mart’ta toplumsal hayatta kadının yeri ve sorunlarına ilişkin tartışmalar yeniden gündeme gelmektedir. ”

 “KADININ OLDUĞU YERDE SEVGİ ARTMALI”

Bu tartışmalar içinde en değerli varlığımız olan kadınlarımızı el üstünde tutan bir toplum olarak bizim için utanç verici bir durumdur. Kadının olduğu yerde şiddetin değil ayrıca sevginin artması gerekir. Kadın cinayetlerinde geldiğimiz son noktanın görülmesi, bu acının iliklerimize kadar hissedilmesi. Faillerinin en ağır şekilde cezalandırılması yönünde toplumun bütün kesimlerinde oluşan, ortak kanaati önemsiyor ve destekliyoruz.  Ayrıca hiç bitmeyen kadın cinayetlerine seyirci kalmak istemiyoruz. Her seferinde bu son olsun söylemleri gerekli tedbirlerin alınmasına vesile olamıyor.

 “COVİD-19 EN ÇOK KADINLARIMIZI ETKİLEDİ”

Bütün bu sorunların yanında dünyayı sarsan covid-19 salgını da en çok kadınlarımızı etkilemiştir. Devlet tarafından bazı destekler sağlansa da, pandemi döneminde işinden olanların çoğunu kadınlar oluşturmuştur. Hem çalışma hayatını hem de kadınlarımız üzerindeki sorumluluk da artmıştır. Bunun yanısıra, okulların kapalı olması ve uzaktan eğitim sürecinin binen yükleri arasındadır. Bakım sorumlulukları olan kalan annelerin de sağlık sorunları yaşadığı gerçeği ortaya çıkmaktadır.

 “AİLE İÇİ ŞİDDET KADINLARIMIZI OLUMSUZ ETKİLEDİ”

Covid 19 süreci öncesinde de var olan kreş sorunu, aile yaşantısını kökünden değiştirmiştir.   Ayrıca, bu süreçte aile içi şiddet de en çok kadınlarımızı olumsuz etkilemiştir. Fedakârlıkları ve gösterdikleri büyük başarıyla vatanımızın kurtuluşuna adını büyük harflerle yazdıran. Ayrıca Büyük Önder Atatürk’ün ‘’Dünyada hiçbir milletin kadını, milletini kurtuluşa ve zafer götürmekte Anadolu kadınından daha fazla çalıştım diyemez’’ diyerek hakkını teslim etmiştir.

 “SORUNLAR YUMAĞIYLA KARŞI KARŞIYA BIRAKILDILAR”

Cumhuriyetten sonraki süreçte de aynı azmi ülkemizin inşasında gösteren; üretimde, eğitimde, sanatta, kültür ve siyasette başarılarıyla kendilerini kanıtlamış olan kadınlarımız, günümüzde ne yazık ki şiddet başta olmak üzere eğitim istihdam gibi her geçen gün artan sorunlara. Bir de pandemi sürecinin eklenmesi neticesinde sorunlar yumağıyla karşı karşıya bırakılmıştır. Her zaman sorunlara çözüm getirmek adına inisiyatif almaktan kaçınmayan, sorgulayan çözüm üreten bir sendikal anlayışı benimseyen. Konfederasyonumuz ve sendikalarımız, çalışma hayatında kadınlarımızın yaşadığı sıkıntıları, her ortamda sıklıkla gündeme getirmekte ve çözüm önerileri sunmaktadır.

 “TÜM ÇALIŞMALARA DESTEK VERECEĞİZ”

Türk kadınının konumunu, sorunlarını, ihtiyaçlarını ve beklentilerini paylaşmak Türkiye Kamu-Sen olarak. Kadınlarımızın toplumda hak ettiği yeri bulması açısından yapılacak. Tüm çalışmalara destek vereceğimizi ifade ediyoruz. Ayrıca bu duygu ve düşünceler içinde başta evlat acısıyla yüreği yanan, bu vatan uğruna canlarını veren kahraman şehitlerimizin anneleri olmak üzere tüm kadınların Gününü kutluyor. Bunun yanısıra kadın kamu görevlilerimizi de mücadele etmeye davet ediyorum.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.